FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Reakcije na UN-ovo izvješće o globalnom zagrijavanju

ZAGREB, 2. veljače 2007. (Hina) - Svjetske agencije prenose u petak reakcije nevladinih udruga i političara na izvješće UN-ove skupine klimatologa o zagrijavanju Zemlje među kojima je ocjena međunarodne organizacije za zaštitu okoliša Greenpeace da su klimatolozi zazvonili svijetu na uzbunu.
ZAGREB, 2. veljače 2007. (Hina) - Svjetske agencije prenose u petak reakcije nevladinih udruga i političara na izvješće UN-ove skupine klimatologa o zagrijavanju Zemlje među kojima je ocjena međunarodne organizacije za zaštitu okoliša Greenpeace da su klimatolozi zazvonili svijetu na uzbunu.

Čovjek svojom djelatnošću snosi više od 90 posto odgovornosti za globalno zagrijavanje i promjene klime, ocijenila je Međuvladina skupina stručnjaka za istraživanje klimatskih promjena (IPCC) u izvješću predstavljenom u petak u Parizu.

"Ako je posljednje izvješće IPCC-a iz 2001. bilo poziv na buđenje, najnovije je poziv na uzbunu", piše Greenpeace u priopćenju te ocjenjuje da izvješće ipak sadrži jednu dobru i jednu lošu vijest.

"Dobra je vijest da se naše poznavanje klimatskog sustava i čovjekova učinka na klimu znatno poboljšalo. Loša je u tome da što više o tome znamo, to se naša budućnost čini opasnijom", i stoga je "Poruka vladama jasna, a mogućnost djelovanja brzo se smanjuje".

"Sirene su zazvonile na uzbunu... Još se može nešto učiniti, ali traži se hitna akcija", reakcija je udruge Prijatelji Zemlje.

Mreža Action climat, koja okuplja desetak međunarodnih NGO-a (nevladinih udruga), a među njima su Greenpeace i WWF, ocjenjuje da "presuda IPCC-a zahtijeva djelotvoran i brz politički odgovor međunarodne zajednice".

"Pitanje je što možemo učiniti sada? Vrlo malo možemo učiniti da bismo obustavili proces", a "vrijeme istječe", rekao je Anote Tong, predsjednik Republike Kiribati smještene na 33 koraljna otoka u Pacifiku, kojima prijeti podizanje razine mora.

UN-ovi dužnosnici izrazili su nadu da će izvješće potaknuti vlade, na čelu sa Sjedinjenim Državama koje su najveći onečišćivač stakleničkim plinovima, da počnu smanjivati količine tih plinova koje ispuštaju u atmosferu.

Mnoge članice UN-ova Protokola iz Kyota, kojim se 35 industrijskih nacija obvezalo smanjivati emisije stakleničkih plinova do 2012., žele da Protokolu pristupe i SAD i Kina, koje ga još nisu potpisale.

Predsjednik George W. Bush "pripremio je cjelovit paket kojim će odgovoriti na 'ozbiljne prijetnje' klimatskih promjena", oglasila se Sharon Hays iz Ureda za znanost i tehnologiju Bijele kuće.

Francuski predsjednik Jacques Chirac pozvao je na "revoluciju" u ljudskoj savjesti, na revoluciju u ekonomiji i politici za spas Zemlje.

Britanski ministar za okoliš David Milliband ocijenio je u priopćenju da je izvješće klimatologa "novi čavao zabijen u lijes pregovarača o klimatskim promjenama" te zaključio "završena je znanstvena rasprava o klimatskim promjenama".

Indonezijski ministar za okoliš Rahmat Witoelar dramatično je pozvao na smanjenje onečišćenja ukidanjem dozvole prometovanja za stare autobuse, uvođenjem kazni za tvornice koje ne poštuju odredbe o smanjenju onečišćenja.

"Prašume se uopće ne smiju sijeći", ustvrdio je indonezijski ministar i pozvao na provedbu odredbe da svatko tko posiječe hektar šume u roku od dvije godine mora posaditi dva nova hektara.

Predstavnik Međunarodne udruge za očuvanje prirode Bangladeša Ainun Nishat upozorio je da će njegova zemlja "biti jedna od država najteže pogođenih globalnim zagrijavanjem i rastom razine mora".

"Milijuni Bangladešana izgubit će zemlju i domove a time će se siromaštvo i bijeda jugoistočne Azije dodatno povećati".

Hans Joachim Schellnhuber, direktor Instituta za klimu iz Potsdama izjavi je "Ovim su izvješćem raspršene i posljednje u to da Čovjek vlastitim rukama steže zavrtanj klimatskih promjena".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙