Državni tajnik Antun Palarić je u ime predlagača, Vlade, rekao da se tim izmjenama, među ostalim, predlaže da se rektori i prorektori brišu s popisa državnih dužnosnika, jer bi njihov ostanak na tom popisu mogao biti smetnja autonomiji sveučilišta.
Iz oporbenih klubova zastupnika čula se kritika tog prijedloga budući da je najavljeno kako će Vlada posebnom uredbom urediti plaće rektora i prorektora.
"To je nedopustivo", ocijenio je u ime Kluba SDP-a Mato Arlović i upitao zašto bi Vlada administrativno određivala plaće ljudima koji više nisu dužnosnici.
Premda SDP nije protiv da se prorektori i rektori brišu s popisa državnih dužnosnika, a slažu se i s otvaranjem mogućnosti da se još neki brišu s tog popisa, ocjenjuju da bi neke nelogičnosti trebalo riješiti u trećem čitanju.
"Ako rektorima i prorektorima Vlada određuje plaću, kako će se zadržati autonomija sveučilišta", pitao se SDP-ovac Nenad Stazić, ali i dodao da je teško shvatiti logiku po kojoj bi, primjerice, zamjenik tajnika Vlade bio državni dužnosnik, a zamjenik Hrvatskog sabora ne.
Da su "palijativna i demagoška rješenja najgora" ustvrdio je i Zlatko Kramarić u ime Kluba HSLS-a te Miljenko Dorić, u ime Kluba HNS-a, ocijenivši da stalno donošenje novih uredbi pokazuje da nema nikakve koordinacije ni nadzora nad plaćama u javnom i državnom sektoru.
Besmisleno je da je raspon plaća načelnika i gradonačelnika veći od primjerice rektorskih ili da su plaće u državnim tvrtkama daleko veće od plaće predsjednika države ili premijera, naveo je. I Zvonimir Sabati iz Kluba HSS-a složio se da nema sustavnih rješenja kad je riječ o plaćama.
Dok su zastupnici sporili oko toga jesu li takva zakonska rješenja konzistentna ili ne, svi su se složili s prijedlogom da se u 2007. ukine isplata dodatka na plaću državnim dužnosnicima po osnovi radnog staža (0,5 posto po godini staža), a Palarić je podsjetio kako će se na taj način uštediti 14 milijuna kuna što će se ove godine moći namijeniti za socijalne ili druge programe.