"Na temelju našeg četvorogodišnjeg iskustva, Hrvatska u potpunosti dijeli stajalište da je potreban sveobuhvatni pristup u rješavanju problema u Afganistanu... Hrvatska je spremna preuzeti svoj dio odgovornosti", rekla je ministrica Grabar-Kitarović u svom govoru na sastanku šefova diplomacija zemalja članica NATO-a i zemalja koje sudjeluju u NATO-ovoj misiji ISAF u Afganisanu.
Ministrica je rekla da će Hrvatska ove godine povećati broj časnika i vojnika u misiji u Afganistanu sa sadašnjih 150 na 200, a da će sljedeće godine taj broj narasti na 300.
Grabar-Kitarović također je rekla da je Hrvatska "uklonila sve nacionalne restrikcije za korištenje naših snaga", ali da "hrvatski vojnici i dalje neće moći sudjelovati u bilo kakvim akcijama ofenzivnog karaktera, dakle u protuterostičkim i protunarkotičkim operacijama".
Ministrica je dodala da je hrvatska Vlada u četvrtak službeno ponudila donaciju od tisuću automatskih pušaka i 300 tisuća komada odgovarajućeg streljiva za Afganistansku nacionalnu vojsku. Hrvatska inače sudjeluje u obuci afganistanskih sigurnosnih snaga.
Grabar-Kitarović je rekla da će Hrvatska nastaviti nastaviti pružati stručnu pomoć u obuci afganistanske nacionalne policije u Feyzabadu, s davanjem pomoći u gradnji civilnog društva, osobito kroz projekte usmjerene jačanju administrativnih kapaciteta državnih institucija, vladavini prava, provedbi zakona i zaštiti ljudskih prava.
Sastanak ministara vanjskih poslova NATO-a, kojima su se na zasebnom sastanku pridružili i njihovi kolege iz zemalja koje sudjeluju u misiji u Afganistanu, organiziran je na inicijativu američke državne tajnice Condoleezze Rice.
U svom uvodnom govoru, glavni tajnik NATO-a Jaap de Hoop Scheffer je istaknuo potrebu za "globalnim pristupom", koji uključuje gospodarsku, političku i vojnu dimenziju u Afganistanu, gdje su talibani tijekom prošle godine pojačali napade, a postoji opasnost i od njihove nove, proljetne ofenzive.
Američka državna tajnica Condoleezza Rice istaknula je da "ako dođe do proljetne ofenzive, to mora biti naša ofenziva. Ona mora biti politička, gospodarska i diplomatska kampanja a također i vojna kampanja".
"Naši vojni i protunarkotički napori moraju stvoriti prostor za demokraciju i razvoj u miru", rekla je.
Ona je saveznike u NATO-upoznala s inicijativom predsjednika Georgea W. Busha, koji je od američkog Kongresa zatražio dodatnih 10,6 milijarda dolara za sigurnost i obnovu Afganistana. Istodobno je Pentagon priopćio da će oko 3.2000 američkih vojnika ostat će u Afganistanu četiri mjeseca dulje nego što je planirano kako bi ojačali borbenu moć snaga NATO-a uoči očekivane proljetne ofenzive talibana.
Misija u Afganistanu najveća je NATO-ova misija u njegovoj povijesti. U njoj sudjeluje 32.800 vojnika.
Državna tajnica pozvala je saveznike da slijede američki primjer.
"Svi ćemo imati korist od uspjeha u Afganistanu, stoga također moramo dijeliti teret koji taj uspjeh zahtijeva", rekla je Condoleezza Rice.