Prema podacima za 2005. godinu, u Hrvatskoj na 100 tisuća stanovnika od tuberkuloze oboli njih 26, stoji u osvrtu dr. Sanje Popović-Grle, voditeljice trogodišnjeg projekta Klinike za plućne bolesti Jordanovac, Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi i Instituta Otvoreno društvo - "Poboljšano praćenje tuberkuloze u Republici Hrvatskoj".
Po podacima Svjetske zdravstvene organizacije tuberkuloza je u svijetu bolest u usponu, a upozorava se da bi nas epidemija tzv. "neizlječive tuberkuloze", uzrokovane "multirezistentnim bacilom", vratila u 19. stoljeće kada je svaki peti Europejac umirao od te bolesti. Naime, u svijetu godišnje od tuberkuloze oboli oko osam milijuna ljudi, od toga oko tri milijuna i umire.
U Hrvatskoj je incidencija tuberkuloze srednje visoka, a prema riječima dr. Popović-Grle, u tom pogledu zaostajemo za zemljama Europske unije. Cilj je Svjetske zdravstvene organizacije i hrvatskog zdravstva da broj oboljelih od tuberkuloze smanji sa sadašnjih 26 na deset oboljelih na 100 tisuća stanovnika.
Dr. Sanja Popović-Grle upozorava da neliječena tuberkuloza uglavnom završava smrću, uz napomenu da se liječenjem više od 85 posto bolesnika u potpunosti može izliječiti.
Liječenje od tuberkuloze najisplativija je od svih medicinskih intervencija, tvrdi voditeljica hrvatskog anituberkuloznog projekta, kojim je obuhvaćeno više od tisuću sudionika.
Terapija je višemjesečna i zahtijeva puno lijekova, no uz suradnju oboljelih, šanse za uspjeh su vrlo visoke.