Odštete variraju od 12.207 eura koliko može dobiti radnik koji je radio sa azbestom i dobio difuzno odebljanje pleure, pa sve do 42.826 eura. Na tu najviši iznos odštete imaju pravo i oni s medicinskim potvrdama da su zbog udisanja azbestne prašine i vlakana oboljeli od raka pluća, malignog mezotelioma ili slično teškog oblika raka, makar azbestu nisu bili izloženi u radnom nego u životnom prostoru, što je odstupanje od prijašnjeg rješenja po kojemu su se odštete smjele isplaćivati samo za bolesti dobivene u radnom procesu.
Profesionalne bolesti zbog posljedica rada s azbestom do sada su potvrđene kod oko 2.000 ljudi.
Ministarstvo za rad, obitelj i socijalnu politiku objavilo je ljestvicu za odštete u novom broju službenog lista. Time je konkretizirano obećanje koje je oboljelima dao zakonodavac prihvaćanjem noveliranog zakona o odštetama za najteže oblike azbestnih bolesti krajem prošle godine.
Prema podacima iznesenim prilikom prihvaćanja zakona, u Sloveniji je do 23.000 osoba bilo izloženo djelovanju azbesta. Prvi zakon o zabrani proizvodnje azbesta i osiguranju sredstava za zatvaranje i odštetu oboljelima bio je donesen 1996. i od tada je više puta mijenjan.