Brod koji je u srijedu pristao u San Franciscu prevozi 1652 putnika, a ova plovidba 25. mu je krstarenje oko svijeta, desetodnevni maraton koji stoji do 65 tisuća dolara po osobi za cijelo krstarenje.
Ukupno 276 putnika i 28 članova posade povraća ili ima proljev, objavio je Centar za kontrolu i sprečavanje bolesti CDC u Atlanti u američkoj saveznoj državi Georgiji.
Lisa Beaumier, analitičarka CDC-a za za javno zdravstvo, rekla je u telefonskome razgovoru za agenciju dpa da taj centar proučava uzorke fekalija putnika i tako pokušava dijagnosticirati bolest.
Nije potvrdila da je riječ o norovirusu koji je pronađen na drugim putničkim brodovima na krstarenju.
Brod Queen Elizabeth 2 i sestrinjske brodove Queen Mary 2 i Queen Victoria drži tvrtka Cunard Line.
CDC ima odgovornost za zdravstveno stanje na svim brodovima na krstarenju ako imaju više od 13 putnika koji iz stranih luka plove prema američkim lukama. Zato je taj centar, kad je primio dojavu o zarazi na brodu, 19. siječnja poslao istražitelje na Queen Elizabeth 2 dok je bio u meksičkome turističkom centru Acapulcu.
Beaumier kaže da je na brodu pojačano čišćenje i dezinfekcija. Dok je bio u Kaliforniji, iz broda je otišla većina putnika pa su provedeni dodatno čišćenje i dezinfekcija.
Mnogi putnici idu samo na dio svjetskoga krstarenja. Etapa "Pacifički portal" stoji oko devet tisuća dolara po osobi, a isplovio je 8. siječnja iz New Yorka. Stao je na Kajmanskome otočju i u Kostarici, prošao Panamskim kanalom i onda zapadnom obalom srednje Amerike prema Acapulcu i dalje u Los Angeles i San Francisco.