HINA - Financijski servis
Nove zemlje članice Europske unije nastavile su uživati snažan gospodarski rast u 2006., ali će u ovoj godini vjerojatno biti suočene s njegovim usporavanjem, upozorila je u četvrtak Svjetska banka (WB).
U protekloj godini zabilježeno je gospodarsko ubrzanje diljem te regije, osobito u Poljskoj, Slovačkoj i Rumunjskoj, navodi Svjetska banka u svojem izviješću "EU 8+2", koje pruža sažeti gospodarski prikaz za 10 novih zemalja članica sada 27-člane Unije. Tri baltičke države, Slovenija i Bugarska još su snažniji rast zabilježile i u 2005., ističe WB.
Situacija je i dalje pozitivna unatoč rastu vrijednosti valuta nekolicine od tih zemalja prema euru, a osobito prema dolaru, te unatoč skromnom rastu u eurozoni, glavnom tržištu novih zemalja članica Unije.
Međutim, navodi se nadalje u tom izviješću, ta će se regija u ovoj godini suočiti s gospodarskim usporavanjem uslijed slabljenja rasta eurozone i približavanja gospodarske proizvodnje svom potencijalu.
Banka nadalje upozorava na opasnost od rasta inflacije, ističući ipak kako nedavni oštar pad cijena nafte umanjuje inflatorne rizike. "Dok je inflacija u Poljskoj i Češkoj i dalje pod kontrolom, druge su zemlje suočene s teškoćama".
U baltičkim zemljama, te u određenoj mjeri u Bugarskoj i Rumunjskoj, snažan rast primanja i kreditne zaduženosti vodi ka pregrijavanju i značajnim inflatornim pritiscima, upozorava se u tom izviješću, te poziva na pažljivu kontrolu brze ekspanzije kreditne zaduženosti u toj regiji.
"U nekim zemljama snažan rast kreditne zaduženosti pridonio je nastanku velikih makroekonomskih neravnoteža, potencijalnih mjehurića tržišta dionica, te pozamašnih slabih točaka koje zahtijevaju odlučnije mjere", ističe nadalje WB.
Unatoč snažnom rastu i pozamašnim poreznim prihodima, u većini zemalja te regije došlo je do rasta fiskalnih deficita. Situacija je osobito dramatična u Mađarskoj, gdje je deficit dosegao 10 posto bruto domaćeg proizvoda.
Mađarska vlada je za ovu godinu najavila sveobuhvatne mjere pooštravanja fiskalne discipline, Slovačka i Poljska također planiraju smanjenje svojih deficita, dok su ostale zemlje odlučile pričekati s reformama do 2008-2009.