Otvoreni dani Instituta su prigoda da se građani upoznaju s onim što on posjeduje, rekla je znanstvena suradnica Instituta Sandra Križić Roban napominjući kako su posljednjih godina nastojali sistematizirati knjižnu građu te da posjeduju izvanrednu zbirku kataloga kako povijesnih tako i suvremene umjetnosti.
Dodala je da će se po simboličnoj cijeni moći nabaviti četrdesetak izdanja knjiga te šezdesetak izdanja časopisa.
Institut za povijest umjetnosti funkcionira kao i većina drugih znanstvenih institucija. Podijeljen je po projektima, koji su usredotočeni na povijesna razdoblja, promatranje, istraživanje i tumačenje baštine kao takve, a s novim je zakonom došlo do izmjena i projekti su preusmjereni na različite aspekte, probleme i fenomene kulturno-povijesne i suvremene umjetničke baštine.
Institut raspolaže donacijama nekoliko značajnih i velikih biblioteka koje su njihovi vlasnici darovali. Među njima su ljudi koji su tijekom profesionalnog života surađivali s Institutom, gdje su ostvarili dio svojih zapaženih istraživanja i objavili svoje radove te time pridonijeli bogatstvu institucije.
Institut tako raspolaže arhivom Karaman, pohranjena je planoteka arhitekta Stjepana Plavnića, te donacije nedavno preminulog Radovana Ivančevića, rekla je znanstvena suradnica Instituta Sandra Križić Roban.