Kratku izjavu-protest povjesničara umjetnosti danas je na konferenciji za novinare inicijative "Pravo na grad" i Zelene akcije protiv devastacije zagrebačkog Cvjetnog trga pročitao Frano Dulibić s Odjeka za povijest umjetnosti i rekao da iza pisma stoji gotovo 1000 ljudi iz struke. Na konferenciji su ga poduprle predsjednica Društva povjesničara umjetnosti Ivanka Reberski i Ivana Haničar Buljan iz Instituta za povijest umjetnosti.
Dulibić je rekao da je projekt izgradnje na Cvjetnom trgu "opasan kao presedan".
"Ako ovo prođe - garaža sa šest katova, probijanja gabarita, nedostatak javnih sadržaja u ovom projektu, to znači da se dozvolom toga otvara Pandorina kutija, da će zapravo nakon ovog projekta tko zna što moći biti sve dozvoljeno ne samo u gradu Zagrebu, nego linijom domino efekta i po čitavoj Hrvatskoj", istaknuo je Dulibić.
Ocijenio je da će dozvolom takve gradnje privatni investitori praktički moći raditi što god hoće, bez javne rasprave, bez poštivanja gradskih urbanističkih planova, koji će se onda uvijek prilagođavati trenutnim interesima jakih investitora.
Zauzeo se da centar grada bude pješačka zona s isključivo javnim gradskim prometom, da se gradska jezgra širi i garaže stavljaju na njene rubove. Trebamo zaštiti što imamo od te jezgre kao jedno organsko tkivo unutar kojega mogu nastajati neke nove interpolacije, ali prema pravilima struke i zapravo gradskom zakonu, rekao je Dulibić.
Teodor Celakoski iz inicijative "Pravo na grad" rekao je da "iza svega stoji opasna i skrivena namjera da se promjenama generalnog urbanističkog plana omogući investitorska samovolja u dvadesetak gradskih blokova".
"Za štakore deratizacija, za donjogradske blokove pažljiva obnova i uređenje, za grad strategija razvoja, za investitore jasna pravila igre", poručio je Celakoski.
Vera Petrinjak Šimek iz Zelene akcije rekla je da im se svakodnevno pridružuju udruge i građani i da vjeruje u tu snagu javnosti koja će prisiliti odgovorne u gradu Zagrebu da se počnu odgovornije ponašati.