Naime, prema njihovu istraživanju vlasnici pasa imaju niži krvni tlak i manji postotak lošeg kolesterola.
Dr. Deborah Wells sa spomenutog sveučilišta koja je vodila istraživanje, a rezultati su objavljeni u zadnjem broju stručnog časopisa British Journal of Health Psychology, kaže kako djelomično razlog tomu mogu biti redovite šetnje vlasnika s psom. Nakon što je proučila ranija istraživanja o istoj temi - utjecaju kućnih ljubimaca na zdravlje pojedinca - potvrdila je da su općenito gledajući, vlasnici kućnih ljubimaca uglavnom zdraviji od ostalih članova društva.
No, njezino je istraživanje pokazalo još jedan podatak - da psi kao kućni ljubimci imaju puno pozitivniji utjecaj na vlasnike od primjerice mačke. Ustanovljeno je da je vlasnicima pasa krvni pritisak manji, baš kao i kolesterol te da rjeđe pate od nekih lakših bolesti, ali i od ozbiljnijih zdravstvenih problema.
Postoji i pretpostavka da psi mogu pomoći vlasniku u oporavku od neke ozbiljne bolesti, poput primjerice srčanog napada te da mogu poslužiti kao "rano upozorenje" u detektiranju predstojećeg epileptičkog napada. Dr. Wells kaže kako znanstvenici još ne mogu preciznije objasniti ovaj fenomen.
"Moguće je da psi mogu izravno utjecati na naše opće zdravstveno stanje, ublažavajući posljedice stresa, jednog od glavnih rizičnih faktora povezanih s potencijalnim razvojem bilo koje bolesti. Psi vlasnike mogu natjerati na povećanu fizičku aktivnosti te im olakšati potencijalne društvene kontakte, što utječe na fizički i psihički aspekt zdravlja", smatra dr. Wells.
Psihologinja dr. June McNicholas, koja se specijalizirala za pitanja utjecaja kućnih ljubimaca na zdravlje vlasnika, vrlo važnim smatra upravo potencijalni društveni kontakt što ga vlasnik psa može ostvariti s drugim vlasnikom psa. "Kod starijih ljudi, životinja upotpunjuje 'potrebu osobe da nekome bude potrebna', posebno nakon što djeca napuste dom. Ponekad je društvena potpora što ju ljudima pruža životinja veća od one koju istom pojedincu može ponuditi drugi čovjek", smatra dr. McNicholas.