Kako se navodi u priopćenju udruge "Ekop-Istra", 6500 građana Istre, među kojima je i više od 90 posto mještana općine Pićan, potpisalo je do danas peticiju protiv gradnje tvornice što im daje pravo da od vijećnika županijske skupštine zatraže donošenje odluke o raspisivanju referenduma kojim će odlučiti "za" ili "protiv" gradnje tvornice.
U međuvremenu Uprava kompanije "Rockwool Adriatic", kao investitor, pismeno je pozvala predstavnike ekoloških udruga na razgovor i usuglašavanje stavova izrazivši pritom spremnost na "konstruktivni dijalog".
Međutim, predsjednik "Ekop-Istre" Josip Anton Rupnik je u ime stranke zelenih i zelenih udruga odbio mogućnost takvog sastanka tvrdeći kako "sami građani moraju odlučiti u kakvom će okolišu živjeti".
"Takav sastanak držimo nepotrebnim jer u potpunosti razumijemo vaše interese i ciljeve da kao društvo kapitala ostvarujete što veći profit u što kraćem roku", navodi se u odgovoru Rupnika upravi "Rockwool Adriatica". U njemu se dodaje kako je očito jedini motiv dolaska ove kompanije u Istru "velika korist dok su posljedice za okoliš pogubne za sve stanovnike Istre s obzirom na to da je ova kompanija za gradnju tvornice izabrala lokaciju u osjetljivom poljoprivrednom i vodozaštitnom području u kojemu je svaka industrijska proizvodnja sa štetnima emisijama pogubna za okoliš".
Inače, kompanija "Rockwool Adriatic" kao investitor, dio je Rockwool grupe koja u Tupljaku u općini Pićan upravlja prvom hrvatskom greenfield investicijom u koju će biti uloženo oko 75 milijuna eura.
Prema najavama, tvornica bi samo u prvoj fazi zapošljavati 130 radnika.