Ministarstvo je danas priopćilo da su izrađene i puštene u rad nove web stranice Državne mreže za trajno praćenje kakvoće zraka, prilagođene novim podzakonskim propisima iz područja kakvoće zraka, koji su dio procesa usklađivanja hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije.
Ministarstvo u priopćenju navodi da je upravljanje zaštitom zraka u Hrvatskoj regulirano Zakonom o zaštiti zraka, koji su izradili 2004., te podzakonskim propisima kojima je detaljnije uređena zaštita i poboljšanje kakvoće zraka.
Do sada je uspostavljeno u Hrvatskoj osam postaja za trajno praćenje kakvoće zraka u državnoj mreži, a sukladno Uredbi o utvrđivanju lokacija postaja u državnoj mreži za trajno praćenje kakvoće zraka, trebalo bi uspostaviti mrežu od ukupno 22 postaje za trajno praćenje kakvoće zraka.
Deset postaja treba biti u naseljima i industrijskim područjima, pet postaja u nacionalnim parkovima, parkovima prirode i/ili zaštićenim područjima i sedam postaja za potrebe mjerenja pozadinskog ili prekograničnog daljinskog onečišćenja zraka.
Od 2002. do 2006. uspostavljeno je osam postaja za trajno praćenje kakvoće zraka - tri u Zagrebu (na uglu Ulice grada Vukovara i Miramarske, na raskrižju Maksimirske i Mandlove, te na raskrižju Sarajevske i Kauzlarićeva prilaza), dvije u Rijeci (Stari grad i na Sušaku) te po jedna u Sisku (Ulica M. Cvetkovića), u Kutini (Ulica Petra Preradovića) i u Osijeku (raskrižje Ulice kneza Trpimira i Europske avenije).
Program mjerenja kakvoće zraka financira se iz državnog proračuna, a ukupni predvidivi troškovi za uspostavu i rad 22 postaje u sustavu državne mreže, u razdoblju 2002.-2007., iznose oko 40 milijuna kuna, navodi Ministarstvo.
U sklopu programa PHARE 2006 Ministarstvo je za financiranje kandidiralo projektni prijedlog "Sustav praćenja i upravljanja kakvoćom zraka" koji je odobren u 2006. i kroz njega će se financirati izgradnja 12 postaja u nacionalnim parkovima, parkovima prirode i/ili zaštićenim područjima te postaja za potrebe mjerenja pozadinskog ili prekograničnog daljinskog onečišćenja zraka; opremanje kemijskog laboratorija za analizu uzoraka i kalibracijskog laboratorija te uspostava cjelovitog sustava upravljanja kakvoćom zraka.
U Izvješću Europske komisije o napretku Hrvatske za 2006., za poglavlje okoliša, od 8. studenoga 2006., navodi se da je u Hrvatskoj postignut značajan napredak na području kakvoće zraka.
"Direktiva o kakvoći vanjskog zraka je prenesena, a prijenos direktiva kćeri je blizu završetka", navode u Ministarstvu.
Nadalje, prihvaćeni su neki provedbeni zakoni. Razvijanje nacionalne mreže za praćenje stanja kakvoće zraka je nastavljeno s dodatkom dviju novih postaja uz šest već postojećih u urbanim i industrijskim područjima. Direktiva o kakvoći benzina i dizelskog goriva i Direktiva o sadržaju sumpora u nekim tekućim gorivima također su prenesene te je prihvaćena nova Uredba o tvarima koje oštećuju ozonski omotač, prenoseći relevantne EU Uredbe na tom području.
Međutim, prijenos direktiva o nacionalnim gornjim granicama emisije, o emisijama hlapljivih organskih spojeva (VOC) s crpnih stanica i o informiranju potrošača o potrošnji goriva kao i o emisiji CO2 iz novih osobnih vozila nije još riješen.
Pripreme u ovom području već su u tijeku, navodi Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.