"Poremetit ćemo napade na naše snage i prekinuti dobavu pomoći iz Irana i Sirije. Tražit ćemo i uništiti mreže koje osiguravaju moderno oružje i obuku našim neprijateljima u Iraku", rekao je Bush u srijedu, objavljujući novu američku ratnu strategiju.
I prije te Bushove borbene najave, američke su snage upale u srijedu u iranski "ured za vezu" u kurdskom gradu Arbilu, uhitile pet njegovih zaposlenika i zaplijenile dokumente i drugu imovinu. Tom je upadu prethodilo prosinačko uhićenje dvojice iranskih diplomata u Bagdadu, koji su protjerani ali su kod njih nađeni inkriminirajući dokumenti koji su vjerojatno vodili do akcije u Arbilu, piše WSJ.
"I bilo je vrijeme. Nadamo se da će Bushova administracija nastaviti pokazivati Teheranu da će platiti cijenu za stalnu subverziju u Iraku", pozdravlja uvodnik WSJ-a agresivniju politiku Washingtona prema iranskom uplitanju u rat u Iraku.
List navodi primjer u Iranu proizvedenih imroviziranih eksplozivnih naprava (IED), od kojih neke mogu probiti oklop tenka M-1 Abrams.
Prema informacijama iz iranske oporbe, mnoge od tih naprava dolaze u Irak preko graničnog prijelaza Shalamache na jugu zemlje i Mehran-Badreh u središnjem dijelu, uz toleriranje proiranski nastrojenih iračkih dužnosnika. Američke snage mogle bi nadzirati ili zatvoriti te prijelaze.
SAD bi mogle zatvoriti i mrežu humanitarnih i "kulturnih institucija" koje služe kao paravan za iranske terorističke aktivnosti u Iraku. Tzv. Postrojba Qods (Jeruzalem), iz sastava iranske Revolucionarne garde djeluje u Iraku pod okriljem udruge Al Ashraf Al Saqafieh u Najafu, a vodi je iranski mula Hamid Hoseini, piše WSJ.
Isporuke oružja vrše se preko "Sjedišta za rekonstrukciju iračkih svetišta", koje bi trebalo raditi na obnovi šijitskih bogomolja a također je pod kontrolom Postrojbe Qods. Novac za te skupine dolazi preko brojnih mjenjačnica novca pod iranskom kontrolom. Iran također nastoji osnovati ogranak Hezbolaha u Iraku, dok njegovi gerilci obučavaju pripadnike šijitskih milicija u bazama u Iranu.
Kada je riječ o sadašnjoj sirijskoj podršci pobunjenicima, postoji puno manje javno dostupnih informacija, no ono što se zna, ne ostavlja sumnju. Nakon borbi u Falluji u studenom 2004. zarobljeni su fedajini rekli da su na obuci iz rukovanja oružjem i eksplozivom bili u kampovima u Siriji, a u GPS uređajima koje su imali bili su uprogramirani tereni zapadne Sirije.
Siriju se sumnjiči da pruža utočište bivšim Sadamovim lojalistima, uključujući Ibrahima al Durija, jednu od najtraženijih osoba u Iraku i samoproglašenog nasljednika Sadama Huseina na mjestu predsjednika.
The Wall Street Journal u svom uvodniku ističe kako ne treba isključiti mogućnost američkog upada u Iran ili Siriju, ako to bude vojno opravdano.
"To ne znači još jednu invaziju, no napad Predatorom (bespilotna letjelica) ili akcije specijalnih snaga protiv terorističkih kampova u jednoj ili drugoj zemlji sigurno bi bile opravdane radi zaštite američkih života i pomoći iračkoj vladi", ocjenjuje WSJ.
List u svom uvodniku na kraju ističe kako je jedan od neuspjeha Bushova vođenja rata bilo i to što nisu jasno definirani neprijatelji u Iraku, među kojima su već dugo Iran i Sirija. Također izražava nada kako predsjednikov novi ratni plan i akcije koje su poduzete ovih dana, signaliziraju odlučnost da se bitka prenese i na te neprijatelje.