Nekoliko nedavno objavljenih anketa pokazuje da su Amerikanci izrazito pesimistični glede iračke misije. Primjerice, u istraživanju koje su proveli dnevnik "The Washington Post" i TV mreža ABC 52 posto ispitanika reklo je da Amerika gubi rat, dok 70 posto ispitanika ne odobrava politiku predsjednika Georgea Busha, kada je u pitanju Irak.
Druga anketa, ona dnevnika "Wall Street Journal" i TV mreže NBC, pokazuje kako tek 34 posto građana smatra da George Bush dobro obavlja posao predsjednika, što je najniži zabilježeni predsjednički rejting te ankete.
"Većina Amerikanaca očekuje od novog saziva Kongresa da pokuša naše vojnike koji su u Iraku vratiti kući što prije. Više od polovice javnosti, prema anketama, želi upravo to", ocjenjuje Sarah Dutton, direktorica odjela za istraživanje javnog mnijenja na TV mreži CBS.
Ankete pokazuju kako bi većina Amerikanaca željela da se američka vojska iz Iraka povuče u roku od sljedeće dvije godine.
Predsjednik Bush najavio je da će promjene u strategiji za Irak najaviti početkom siječnja 2007., no u posljednjim javnim istupima odbacivao je mogućnost povlačenje iz Iraka prije uspješnog dovršetka misije.
Anketa dnevnika "USA Today", pokazuje da oko dvije trećine ispitanika smatra da je cijena uspjeha u Iraku previsoka, odnosno da uspjeh, ako se i postigne, nije vrijedan žrtava.
Bivši republikanski senator Bob Dole ističe kako je važno ujediniti SAD, odnosno mobilizirati javnost u prilog promjenama u iračkog strategiji, kako bi se izbjegle greške koja su počinje za vrijeme rata u Vijetnamu.
"Zemlja se treba ujediniti u podršci za sadašnju misiju, što znači da treba odrediti ciljeve, izlaznu strategiju, te jasnu viziju za budućnost Iraka".
Analitičar Stuart Rothenberg ocijenio je kako izborni rezultati, kao i nedavno izvješće Bakerova komisije, potvrđuju želju javnosti da se redefinira strategija američkog angažmana u Iraku.
Ovo je trenutak odluke. Zbog rezultata izbora kao i nalaza Radne grupe, političari imaju priliku ponovno razmotriti strategiju, rekao je Rothenberg.