Živahne aktivnosti privatnih ulaganja i preuzimanja zrcale snažan gospodarski rast u brojnim dijelovima svijeta kao i rast korporativnih zarada, zaključio je UNCTAD u službenom priopćenju.
Posebno snažan rast priljeva izravnih inozemnih ulaganja zabilježen je u europskim zemljama i u SAD-u a razvijena su gospodarstva i općenito privukla veliku većinu inozemnih ulaganja, odnosno čak 800,7 milijardi dolara, što predstavlja rast od 47,7 posto u odnosu na 2005.
Agencija UN-a predviđa da bi spoj prognoziranog sporijeg gospodarskog rasta u 2007. s jedne te naglih fluktuacija valutnih tečajeva i rasta kamatnih stopa s druge strane mogao rezultirati usporavanjem naglog rasta izravnih inozemnih ulaganja, zabilježenog proteklih godina. UNCTAD pritom napominje da to posebno vrijedi za tradicionalne gospodarske sile.
Preliminarni podaci pokazuju da je prošle godine SAD ponovno zauzeo poziciju najprivlačnijeg svjetskog odredišta za izravna inozemna ulaganja, zabilježivši stopu rasta za 78,2 posto na ukupno 177,3 milijardi dolara.
Na drugom mjestu UNCTAD-ove ljestvice našla se Velika Britanija sa 169,8 milijardi dolara dok su ostale tradicionalne industrijske sile u sklopu Europske unije zabilježile više stope rasta inozemnih izravnih ulaganja nego nove članice EU iz istočne Europe.
Tako je priljev izravnih inozemnih ulaganja u Francuskoj porastao na godišnjoj razini za 39 posto a ukupna vrijednost ulaganja iznosila je 88,4 milijardi dolara. Italija je pak zabilježila stopu rasta od 50,2 posto i ukupnu vrijednost inozemnih ulaganja od 30 milijardi dolara.
Turska pak bilježi nastavak trogodišnjeg trenda rasta ulaganja i u 2006. ostvarila je stopu rasta inozemnih ulaganja od 76,3 posto, uz ukupnu vrijednost ulaganja od 17,1 milijardi dolara.