"Vlast računa na Ademijevu čast i poštenje, pa će na tom slučaju Europskoj uniji dokazivati da je hrvatska pravna država bolja i od Haaškog suda, koji nije tražio njegovo pritvaranje kad ga je prije pet godina vratio u Hrvatsku", naglasio je Morić.
Dodao je da se Ademi nakon povratka u Hrvatsku ponašao u skladu ss sudskim pravilima zbog čega nema pravnih i raspravno-pravnih razloga za određivanje pritvora.
DC poziva Vladu da pomogne organiziranje i financiranje Ademijeve obrane i tako pokaže da su joj jednaki svi generali optuženi za ratne zločine. Ako Vlada odbije financirati obranu, DC će u dogovoru s Ademijevom obitelji pozvati građane da pomognu, najavio je.
Na novinarski upit misli li da je hrvatsko pravosuđe odlučilo pokazati dosljednost u poštivanju zakona u slučaju Ademi, očekujući da će reakcije javnosti biti blaže, jer je riječ o Albancu, Morić je odgovorio kako vjerojatno pravosuđe računa da se s Ademijem može ići do kraja, jer je riječ o dosljednu i časnu čovjeku.
"Ne želim vjerovati da bi bila riječ o etničkom kriteriju, a kad bi i bila, Ademi je u moralnom smislu korak ispred, jer mu taj kriterij nije bio zapreka kad je trebalo braniti Hrvatsku", dodao je Morić.
Slučaj Ademi - Norac prepušten je hrvatskom pravosuđu zalaganjem bivše ministrice i predsjednice DC-a Vesne Škare-Ožbolt, rečeno je na konferenciji.