"Ostao sam dosljedan životom i mišljenjem, i umrijet ću kao socijalist. Ono što su napisali prije par stoljeća zove se Deklaracija o pravima čovjeka i građana, a ne Francuza. Teško je, na žalost, polemizirati danas s ljudima koji malo čitaju. Na djelu je bezobrazluk, brbljarija, nedoučenost. O čemu s takvima možemo pričati? Da nacionalizam i demokracija nisu mogući u isto vrijeme? Da slobodarski kritički impuls ne može selektivno kritizirati desnicu i zatvarati oči pred činjenicom da su i nacionalizam i kapitalizam na istoj strani", kazao je Kangrga, čija je najnovija knjiga "Etika" predstavljena u utorak u Narodnoj biblioteci Srbije u Beogradu, gdje je na tribini predstavljen kao "najveći živući filozof s područja bivše Jugoslavije".
"Prepušteni smo nacionalistima, konzervativnim političarima i kršćanima. Da, oni čine idealnu zajednicu, jedino što me zbunjuje je masovnost. Ne bih govorio o Srbiji, vi sami izvucite analogiju, ali kod nas ne samo da su opljačkali Hrvatsku za sto godina unaprijed, nego su i ubojice, pa iako se polako izvlači na vidjelo što su činili, opet im se masovno aplaudira. Grozno je kad vidite da vam na televiziji, na pitanje o NDH, 58 posto sugrađana diže ruku i glasa za to koljaštvo. Ustaštvo i četništvo nije politička pozicija, mada se stalno trude da ih uvedu u legitimne političke opcije. Vi ste još sretni da su vam četnike samo izjednačili s partizanima, kod nas su partizani izbrisani, ustašama se pokušava pripisati borba za nekakve nacionalne interese", kazao je Kangrga za "Danas".
"Ružno je kad se netko cijeli svoj život, ili najveći dio svog aktivnog filozofskoga rada, deklarira kao marksist, piše marksistička djela, onda kaže da je to njegova mladenačka zabluda kako bi se uklopio u novu situaciju jer je, recimo, Tuđman došao na vlast. Ja sam ih nazvao švercerima vlastitog života. Znate šta, meni je razumljivo da netko šverca, hoće zaraditi, ali kad netko šverca svojim životom - nije čak ni kameleon, nego je i komunist i udbaš i liberal i nacionalist, sve u jednom. Strah vas bude od takvih, a takvi kod nas uvijek o nečem odlučuju", zaključio je Kangrga.