Laslo Galamboš iz Nacionalnog savjeta Mađara na skupu je naveo slučaj srijemskog sela Hrtkovaca iz kojeg su početkom 90-ih "pod palicom radikala" protjerivani Hrvati i Mađari, izvješćuje postaja. Galamboš je dodao da se u tom selu "nema hrabrosti", manjine se "i dan-danas jako plaše bilo kakvog izražavanja nacionalnih osjećaja i obilježja".
Upravo zbog negativnog iskustva u nedavnoj prošlosti na području bivše Jugoslavije sada se, u vezi s izgredima u Vojvodini, sve češće postavlja pitanje je li na djelu isti scenarij izazivanja nacionalnih sukoba, posebice zbog odsustva reakcije države, kao i zbog neodgovornog ponašanja političke elite koja "trivijalizira" incidente i svodi ih na izolirane i pojedinačne, primijetio je direktor novosadskog ureda Helsinškog odbora za ljudska prava Pavel Domonji.
"Odsustvo reakcije države nije ništa drugo nego tiha, perfidna i prešutna potpora izgredima. Vlada je izgrede neprestano ignorirala što je dovelo do internacionalizacije pitanja", naglasio je Domonji.
Kada je riječ o manjinama, jedini način za obračun sa sablastima prošlosti poštivanje je ustava i zakona, istaknuo je na tribini izvršni direktor Centra za razvoj civilnog društva Vladimir Ilić i pozvao nevladine organizacije iz Srbije da one, "a ne susjedne države", učine pritisak na domaće vlasti koje počinju poštivati prava manjina tek pod vanjskim pritiskom, prenosi DW.