FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Lura: poskupjele neke kategorije mlijeka

ZAGREB, 14. prosinca 2004. (Hina) - Prehrambena industrija Lura od 10.je prosinca korigirala cijene nekih kategorija mlijeka u veleprodaji,u iznosu od 4 do 21 lipe, čime su porasle i cijene u maloprodaji zaneke vrste mlijeka.
ZAGREB, 14. prosinca 2004. (Hina) - Prehrambena industrija Lura od 10. je prosinca korigirala cijene nekih kategorija mlijeka u veleprodaji, u iznosu od 4 do 21 lipe, čime su porasle i cijene u maloprodaji za neke vrste mlijeka.

Tako od 10. prosinca veleprodajna cijena litre svježeg mlijeka Dukat bez obzira na sadržaj masnoće i vitamina, iznosi 4,40 kuna za elopak pakiranje, te 4,56 kn za pakiranje u boci, što predstavlja povećanje u iznosu od 4, odnosno 21 lipe po litri ovisno o vrsti mlijeka.

U maloprodaji pak svježe Dukatovo mlijeko, s 3,2 posto, mliječne masti, poskupilo je sa 4,48 na 4,79 kuna po litri.

Veleprodajna cijena litre trajnog mlijeka bez obzira na sadržaj mliječne masti i vitamina za robnu marku Dukat iznosi 5,40 kune, a maloprodajna je cijena 5,79 kuna.

U Luri napominju kako su snižene cijene kategorija s većim sadržajem mliječne masti, odnosno dodatkom vitamina, dok je povećana cijena za kategoriju s manjim sadržajem mliječne masti.

U Luri pojašnjavaju kako su se na korekciju cijena odlučili zbog rasta troškova energije, repromaterijala te komunalnih naknada. U skladu s tim Lura je odlučila uskladiti cijene mlijeka s korigiranim cijenama ulaznih troškova, te istovremeno unutar pojedine robne marke ujednačiti cijene mlijeka bez obzira na sadržaj masnoće.

Također ističu kako cijelo ovo vrijeme svojim kooperantima za sirovo mlijeko, a koje predstavlja značajan udio u strukturi troškova, plaćaju cijenu na razni zemalja Europske unije, bez obzira na visoke troškove dopreme i sabiranja sirovog mlijeka, a koje prerađivači u zemljama EU ne poznaju.

Primjerice, Lura mlijeko prikuplja od oko 23.000 kooperanta diljem Hrvatske, odnosno sa 1.800 sabirnih mjesta, a na ove troškove dodatno je utjecalo i povećanje cijene naftnih derivata.

U ovo predblagdansko vrijeme zabilježen je i porast cijena mesa. Tako je prema podacima Tržišnog informacijskog sustava u poljoprivredi, trenutačna prosječna cijena teladi na sajmovima 21,67 kuna po kilogramu, što je 13,5 posto više nego u isto lanjsko doba. Cijena svinja, pak, u odnosu na lani porasla je za nešto više od 22 posto, odnosno prosječna cijena na sajmovima iznosi 11,84 kune za kilogram.

TISUP bilježi i poskupljenje junadi za oko 15 posto u odnosu na lani, ovisno o kvaliteti i pasmini, dok primjerice janjetina ne bilježi porast cijene.

Prosječna maloprodajna cijena svinjskog buta u domaćim mesnicama potkraj studenog, prema TISUP-u, iznosi 43,02 kune za kilogram, junećeg buta bez kostiju 50,71 kn/kg a kilogram janjetine 55 kuna.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙