Prema godišnjem izvješću Freedom Housea o političkim pravima i građanskim slobodama "Sloboda u svijetu", 2,3 milijarde ljudi živi u zemljama koje su ocijenjene kao neslobodne i sustavno im se uskraćuju temeljna prava.
"Mada su sloboda i demokracija napredovale u svijetu posljednih nekoliko godina, skoro 40 posto stanovništva svijeta trenutno ne uživa prava i slobode koje mnogi od nas uzimaju zdravo za gotovo", rekla je izvršna direktorica Freedom Housea Jennifer Windsor.
Freedom House posebno upozorava na slučajeve kršenja ljudskih prava u zemljama središnje Azije, na Kubi, u Sudanu, Burmi, Zimbabveu i Sjevernoj Koreji.
Organizacija, sa sjedištem u New Yorku, navodi da stanovništvo zemalja središnje Azije, poput Uzbekistana, još nema stvarno demokratsku vlast i izloženo je mučenju i drugim zlostavljanjima.
Na Kubi su u zatvoru disidenti čiji je jedini zločin što zagovaraju demokraciju i ljudska prava, a u Darfuru u Sudanu umiru desetine tisuća u kampanji ubojstava i prisilnog raseljavanja koje podržava vlada, kaže Freedom House.
Među žrtvama su i burmanska oporbena čelnica Aung San Su Kyi koju u kućnom pritvoru drži vojna hunta kao i sve gladniji i siromašniji narod Zimbabvea čiji čelnik Robert Mugabe sve čvršće drži vlast dok zemlja tone u bijedu i strah, kaže Freedom House.
Narod Sjeverne Koreje već dugo pati zatočen u policijskoj državi u kojoj kontrola mišljenja prožima sve aspekte života, navodi organizacija.
Freedom House je također pozvao vladu Sjedinjenih Država da nastavi provoditi svoje obveze u promicanju demokracije i slobode, posebice u doba borbe protiv terorizma, upozoravajući da upravo slobodna društva imaju posebnu odgovornost da se drže najviših standarda ljudskih prava i vladavine prava dok se bave sadašnjim sigurnosnim izazovima.