"Javni nužnici bolji su nego nekada, no još uvijek neugodno zaudaraju, posebice ljeti", ističe umirovljenik Zhang Chuanli, od djetinjstva stanovnik tradicionalne kuće sjevernog dijela Pekinga, bez WC-a i kupaone.
Prije nekoliko godina, nužnike su vlasti počele oblagati keramikom i sada ih čiste dvaput dnevno, dodaje Zhang te pokazuje takve prostorije stotinjak metara od njegove kuće. Riječ je o nužnicima bez vodokotlića, ispod kojih prolazi velik jarak u kojemu se taloži izmet.
On upozorava da noću stanovnici obavljaju nuždu u kanalizacijske ispuste na pločniku i da bi ih trebalo češće čistiti.
Stariji stanovnici Pekinga drže da su javni zahodi napredak, unatoč smradu što se iz njih širi, a neki se sjećaju da se prije 30 godina nužda obavljala u rupe izdubljene u zemlji usred četverokutnih dvorišta.
Pitanje higijene u središtu je rasprava na Svjetskom summitu o nužnicima, četvrtom takvoga tipa, koji se ove godine prvi put organizira u Kini, zemlji snažna industrijskog razvoja i preobrazbe u kojoj su neke pokrajine još uvijek zaostale te je i stanje s nužnicima daleko gore nego li u Pekingu.
Jack Sim, utemeljitelj Svetske organizacije WC-a sa sjedištem u Singapuru, koja je i organizatorica ovog svjetskog skupa, podsjeća da nepostojanje čistih WC-a u ruralnim područjima zemalja u razvoju donosi bolesti, poglavito kod djece.
Danas nužnici u turističkim pekinškim četvrtima imaju tekuću vodu i vrlo su čisti, a vlastiti WC ima i većina Pekinžana.
Međutim, još je oko 40 posto javnih zahoda neodgovarajuće i moraju nestati do Olimpijskih igara 2008., objavljeno je u Pekingu ovoga ljeta.
Stoga su gradske vlasti najavile da će s po 100 milijuna juana (72 milijuna kuna) godišnje u iduće četiri godine obnavljati 2.800 javnih zahoda.
Više od 700 javnih zahoda sagrađeno je ili obnovljeno od 2001., što je stajalo 200 milijuna juana. To pokazuje da s dobrom političkom voljom svaki grad može od osrednjeg postati odličan, zaključuje Jack Sim.