Prema riječima dr. Zorane Klišmanić, voditeljice ambulante i savjetovališta za HIV AIDS, Centar za testiranje u Splitu testirao je prosječno dvadesetak osoba na mjesec, a ta se brojka sada udvostručila. Po njoj, osobe koje se testiraju najčešće su iz Splita i Mostara, prosjek starosti im je od 20 do 30 godina, i svi su bili negativni. Istaknula da se godišnje u tom centru dosad registriralo pet osoba zaraženih HIV-om. Od 66 zaraženih, 50 je muškaraca i 16 žena. Od njih je čak dvanaest bračnih parova, koji se liječe i ponašaju odgovorno, rekla je dr. Klišmanić.
Dr. Mladen Smoljanović, ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo, istaknuo je da se akcijom tog zavoda anonimna testiranja odnedavno obavljaju besplatno. Na pitanje novinara Smoljanović je rekao da ni jedan zdravstveni djelatnik nije objavio ime osobe zaražene HIV-om koja tu bolest navodno širi po Splitu. U tome ih sprječava liječnička prisega, a prijavu policji može podnijeti samo zaražena osoba, rekao je Smoljanović.
Rekao je da za slučaj neodgovornoga ponašanja jedne osobe u Splitu u Zavodu znaju od ljeta, te da su se konzultirali i s Državnim odvjetništvom, ali je utvrđeno kako nema mogućnosti da oni podnesu prijavu. Mi možemo, rekao je dr. Smoljanović, na temelju sudskog naloga dati isključivo medicinske podatke o prijavljenoj osobi. Također je rekao da postoji više osoba neodgovornoga ponašanja s HIV-om, te da su to uglavnom ovisnici i prostitutke.
Voditelj Odjela za zarazne bolesti Kliničke bolnice u Splitu prof. dr. Nikola Bradarić rekao je da su za liječenje HIV-a u svijetu registrirana 22 lijeka, od toga ih se u Hrvatskoj upotrebljava 12. Dodao je da je liječenje od AIDS-a još uvijek centralizirano u Zagrebu, jer je mali broj oboljelih, ali po potrebi ono će biti decentralizirano i na Split, Rijeku i Osijek.