Na sastanku će se pokušati postići suglasnost oko proceduralnih pitanja vezanih za rokove dostave sudu svih dokumenata, posebno pisanih izjava jedne i druge strane, javlja agencija Rompress.
"Na tom prvom sastanku treba se dogovoriti tehnička procedura koju Rumunjska treba poštivati pri dostavi dokumenata koji trebaju dobro potkrijepiti ovu tužbu", navodi se u priopćenju MVP-a.
Rumunjsku stranu na sastanku će predstavljati državni tajnik u MVP-u Bogdan Aurescu, zastupnik vlade u tom predmetu pred ICJ-om, te suzastupnici Cosmin Dinescu, generalni direktor MVP-a za pravna pitanje i Iulian Buga, rumunjski veleposlanik u Ukrajini.
Rumunjska je 16. rujna predmet protiv Ukrajine predala na rješavanje ICJ-u, tražeći utvrđivanje jedinstvene morske granice između dviju država na Crnom moru i delimitaciju epikontinentalnog pojasa i isključivog gospodarskog pojasa koji im pripadaju.
Rumunjska vlada je od ICJ zatražila da "odredi rješenje podjele epikontinentalnog pojasa i isključivih gospodarskih pojasa koje će biti u skladu s međunarodnim pravom".
U središtu spora je zahtjev Kijeva da polazne točke za utvrđivanje granice idu oko malog otoka Serpents, dok Bukurešt ne dovodeći u pitanja njegovu pripadnost Ukrajini traži da taj otok od 17 hektara bude unutar rumunjskog gospodarskog pojasa.
Pitanje razgraničenja epikontinentalnog pojasa i rješavanja statusa otoka Serpents dovelo je do suspenzije sporazuma o prijateljstvu i suradnji Rumunjske i Ukrajine potpisanog 1997., te do kasnijeg zahlađenja odnosa.
Od 1998. do danas organizirano je više od 20 krugova pregovora na kojima Bukurešt i Kijev nisu došli do obostrano prihvatljivog rješenja. U bilateralnom ugovoru dvije su zemlje predvidjele mogućnost da se obrate Međunarodnom sudu pravde "ako se ne dođe do sporazuma u roku od dvije godine".
Epikontinentalni pojas obuhvaća morsko dno i podzemlje otvorenog mora koje se nastavlja uz teritorijalno more do 200 metara dubine.
Gospodarskim pojasom obalna država proširuje svoja suverena prava koja ima na teritorijalnom moru na iskorištavanje i zaštitu morskih resursa otvorenog mora do najveće širine od 200 nautičkih milja.
Gospodarski pojas proglasile su sve obalne države Crnog mora.