Najviše zabrinjava usporedba ovogodišnjih i prošlogodišnjih rezultata jer je Hrvatska pala osam mjesta, primjećuje i prenosi ocjenu Zorislava Antuna Petrovića da se može zaključiti da Hrvatska počinje gubiti bitku s korupcijom i da je ocjena od 3,5 čini tek "nešto boljim ponavljačem". No nakon toga počeo je trend pada, nastavlja Petrović i dodaje da "tijekom četiri godine, Hrvatska nije napravila ni jedan korak naprijed u suzbijanju korupcije".
Razlozima negativnog trenda Petrović drži nedostatak uvjerljivosti u protukorupcijskim reformama, ali i problem primjene donesenih zakona. "Zakon o sprječavanju sukoba interesa i Zakon o pravu na pristup informacijama usvojeni su prošle godine, no nikako da zaista zažive. Svako se malo pojavljuju i afere. Prisjetimo se samo ljetošnje odluke Vlade da američkom koncernu Bechtel dodijeli izgradnju jedne dionice Jadranske auto-ceste bez javnog natječaja ili natječaj za dodjelu treće koncesije u mobilnoj telefoniji", ističe Petrović za DW.
Kao moguće rješenje problema s korupcijom, hrvatski Transparency International nudi jasan recept, transparentnost. "Već kod natječaja za mobilnu telefoniju, mogli bi se unaprijed definirati točni kriteriji prema kojima će se ocjenjivati pristigle ponude i tako postaviti precizna pravila igre koja će biti svima jasna. Tada i javnost može procijeniti na koji su način oni kojima je povjerena odluka o tom značajnom projektu, odlučivali u ime svih hrvatskih građana. Druga mogućnost je dosljedno provođenje zakona, primjerice Zakona o sprječavanju sukoba interesa i tako smanjiti prostor za malverzacije", prenosi postaja.