Suci Vrhovnog suda pokušat će riješiti različite presude američkih saveznih prizivnih sudova, onog u državi Teksas i drugog u Kentuckyju, o tome predstavlja li isticanje Deset zapovijedi potporu vjeri i krši li princip odvajanja crkve i države.
Sud će razmotriti slučajeve iz saveznih država Teksas i Kentucky, dva u nizu koji je posljednjih godina doveo do pravnih sporova u čijem je središtu pitanje može li se Deset zapovijedi isticati na državnoj imovini.
Protivnici tvrde da isticanje zapravo promiče vjeru dok pristalice kažu da su Deset zapovijedi igrale ključnu ulogu u razvitku zapadnog i američkog prava i kulture.
U teksaškom slučaju, sud je ranije presudio da spomenik s Deset zapovijedi podignut na terenu teksaškog parlamenta u Austinu nije neustavan jer slavi povijest te savezne države, a ne promiče jednu religiju nauštrb druge, što bi bilo neustavno. Spomenik u Teksasu osim teksta Deset zapovijedi ima i dvije Davidove zvijezde i simbol koji predstavlja Isusa Krista.
U slučaju iz Kentuckyja, sud je došao do drugačijeg zaključka, presudivši da uramljene kopije Deset zapovijedi na zgradama okružnih sudova u McCrearyju i Pulaskiju krše američki ustav i naredio da ih se ukloni.
Stanovnik Austina Thomas Van Orden je u tužbi tražio da se spomenik ukloni, ustvrdivši da zagovara kršćansku i židovsku vjeru. Prizivni sud je, međutim, odbacio tužbu, rekavši da je ideja spomenika više sekularna nego vjerska i da je Deset zapovjedi igralo ključnu ulogu u razvitku prava u SAD-u i drugim zemljama.
Spomenik u Teksasu je poklon Reda bratstva orlova, patriotske skupine koja je prije nekoliko desetljeća slične spomenike darovala diljem Amerike od kojih su mnogi izazvali sudske sporove o ulozi vjere u životu Amerikanaca.
Vrhovni sud će raspravu o ova dva slučaja započeti početkom iduće godine, a presuda se očekuje krajem lipnja.