Iz istog razloga valja odbiti i najavu tročlanog bh. predsjedništva o slanju u Bagdad stručnjaka za razminiranje, ističe Silajdžić: "Stvar je u principu - zato i nije bitno šaljemo li jednog vojnika ili njih 20", tumači on za APA-u, dodajući da je spomenuta odluka "kao takva pogrešna".
U razgovoru za austrijsku agenciju Silajdžić je izvješća o islamističkim teroristima u BiH proglasio "grubo pretjeranima". Humanitarne organizacije iz arapskih država odigrale su, doduše, određenu ulogu u BiH, pri čemu njihove djelatnosti nisu bile uvijek jasne, priznaje on.
Ipak, Silajdžić brani odluku o prihvaćanju angažmana islamskih boraca, nazvanih "mudžahedinima", u ratu u BiH "kao jedinu mogućnost da se u uvjetima genocida osigura opstanak Bosne i bosanskog stanovništva", prenosi APA.
Cilj članaka o opasnosti islamističkog teriroima, koji se pojavljuju ponajprije u Srbiji i u Hrvatskoj, jest omesti Bosnu na njezinu putu u EU i stigmatizirati tradicionalno umjereni bosanski islam, naglašava Silajdžić za APA-u, tvrdeći da je stanje u Bosni "sigurnije nego u većini drugih europskih velegradova".