POI: MIHOVIL ŠPANJA BRONČANI NA 100 LEĐNO

ATENA, 22. rujna (Hina) - Hrvatski plivač Mihovil Španja ostvario jeveliki uspjeh na Paraolimpijskim igrama u Ateni osvojivši treće mjestou utrci na 100 metara leđno u kategoriji S8.
ATENA, 22. rujna (Hina) - Hrvatski plivač Mihovil Španja ostvario je veliki uspjeh na Paraolimpijskim igrama u Ateni osvojivši treće mjesto u utrci na 100 metara leđno u kategoriji S8.

Mladi 20-godišnji Dubrovčanin osvojio je tako prvo hrvatsko paraolimpijsko odličje u Ateni, te drugo od hrvatske neovisnosti. Jedinu dosadašnju medalju pod hrvatskom zastavom osvojila je Milka Milinković, koja je 1992. godine na Paraolimpijskim igrama u Barceloni osvojila treće mjesto u bacanju kugle.

"Presretan sam, ova medalja je plod velikog zalaganja i silnog truda. Sva dosadašnja odricanja i treninzi vratili su se ovim odličjem," kazao je Mihovil, koji je broncu osvojio s rezultatom 1:13.49, što je 13 stotinki sekunde slabiji rezultat od njegova rekorda. Mihovil je do sada osvajao odličja i na svjetskom i europkom prvenstvu, no sada ima medalju i s paraolimpijskih igra.

"Nikada nisam bio sretniji, ovo je moj najveći uspjeh jer su u Ateni nastupili svi najbolji," dodao je Mihovil, koji je na Svjetskom prvenstvu 2002. godine osvojio drugo mjesto na 100 leđno, te treće na 400 slobodno, dok je na EP 2001. godine bio prvi na 400 slobodno, a na EP 1999. godine drugi na 400 slobodno.

Nakon prvih 50 metara finalne utrke Španja je bio na četvrtom mjestu, no u drugoj polovici uspio je prestići Kineza Fu Xiao Wanga.

"Računao sam da na prvih 50 metara neću biti među prva tri, no znao sam da u završnici mogu do medalje. Nisam se previše obazirao na konkurente, bio sam koncentriran na svoju stazu i svoj ritam i na koncu se isplatilo," zaključio je Španja, koji boluje od polyo myelitisa i koji je na posljednjim Paraolimpijskim igrama u Sydneyu osvojio dva peta mjesta (100 leđno i 400 slobodno).

Zlatna medalja pripala je Amerikancu Travisu Mohru (1:10.15), dok je srebro ovojio Irac David Malone (1:12.55). Kinez Wang, koji je u kvalifikcijama bio najbrži (1:12.30) plivao je dvije sekunde sporije od jutrašnjeg rezultata i morao se zadovoljiti četvrtim mjestom. U kategoriji S8 nadmeću se plivači koji koriste ruke i dio funkcija nogu ili jedne ruke ili uda.

"Prezadovoljan sam. Mihovil je plivao blizu svog rekorda i to je bilo dovoljno za odličje. Dečko je godinama naporno radio i trenirao i zaslužio je ovu medalju," kazao je Španjin trener Dean Kontić.

Španja će na POI nastupiti u još dvije discipline na 200 mješovito i na 400 slobodno.