Ravnatelj policije Ivica Franić rekao je na današnjoj konferenciji za novinare da se u dvanaest hrvatskih gradova, čiji predstavnici poglavarstva i policijskih uprava sudjeluju u radu tog seminara, planira osnivanje vijeća za prevenciju kriminaliteta koje će činiti predstavnici lokalne zajednice, policije i građana.
Prvo Vijeće za prevenciju kriminaliteta proteklog je tjedna osnovano u Varaždinu, a do konca godine takva bi vijeća trebala biti osnovana najprije u Požegi, Zaboku, Sisku i Karlovcu, a zatim i u ostalim gradovima poput Vukovara, Zadra, Splita, Rijeke, Pule, Osijeka i Zagreba.
Zadaća je tih vijeća, istaknula je voditeljica projekta "Policija u zajednici" Irena Cajner-Mraović, da uz potporu policijskih uprava donose i koordiniraju lokalne planove prevencije kriminaliteta.
"Takav oblik prevencije trenutačno se provodi u više od dvadeset europskih zemalja", rekla je Irena Cajner-Mraović.
Na upit novinara kako će građani steći povjerenje u policiju koja je i sama korumpirana, ravnatelj policije Ivica Franić ustvrdio je da se i na ovaj način želi očistiti policiju od ljudi koji u njoj ne bi smjeli raditi. Dodao je da je to upravo jedan od načina rješavanja unutarnjih problema kako cjelokupan rad policije zbog pojedinaca ne bi došao u pitanje.
Inače, u radu trodnevnog seminara sudjeluju predstavnici poglavarstava i policijskih uprava iz 12 hrvatskih gradova, a njima će predavanja, uz ostale, održati i predstavnici njemačke policije koji će Hrvatskoj pomoći u provedbi ovog projekta.