Razgovori s Ukrajinom trebali bi započeti krajem rujna, poručili su iz Komisije. "Scenarij suradnje utvrđen na preliminarnim razgovorima uključuje multilateralnu i industrijsku suradnju, istraživačke i znanstvene aktivnosti, posebno na pitanjima standardizacije i financijskim ulaganjima u Galileo", dodala je Komisija.
Dužnosnici kažu da je Ukrajina bila jedna od osam država unutar svjetske svemirske zajednice koja je demonstrirala značajnu tehnološku pozadinu na svemirskim programima i važna postignuća na globalnim satelitskim navigacijskim sustavima. "Ukrajinska svemirska industrija je među svjetskim predvodnicima u dizajnu i proizvodnji lansera i komponenti satelitske navigacije", priopćila je Komisija.
Sporazum s Ukrajinom uslijedio je nakon sličnih sporazuma o suradnji s Galileom potpisanih između EU i Kine te Izraela. Razgovori su u tijeku i s Indijom, Rusijom, Brazilom, Južnom Korejom, Meksikom i Australijom.
Sporazum EU-a potpisan sa SAD-om u lipnju potvrdio je punu interoperabilnost i kompatibilnost između Galilea i američkog globalnog sustava za pozicioniranje (GPS).
Galileo radi na razvitku nove generacije svemirskih usluga u područjima poput transporta, telekomunikacija, poljoprivrede i ribarstva. Takve tehnologije trenutno su dostupne kroz američki GPS i ruski Glonass sustav, koje financiraju i kontroliraju vojne vlasti. Nasuprot njima, Galileom će upravljati i kontrolirati ga civilne vlasti.