Današnja hrvatska politika više ne posreduje dojam konfuznosti kad je riječ o razgraničenju, dok u Sloveniji više nema jedinstva, o čemu je svojedobno govorio dr. Hrvoje Kačić, primjećuje Gjenero u "Delu", upozoravajući na razlike koje su se u slovenskoj vladi i politici očitovale izjavom bivšeg ministra vanjskih poslova Dimitrija Rupela da arbitražno rješenje granice za Ljubljanu nije problematično.
U slovenskoj su politici prisutne i pogreške u vidu sugestija da bi Ljubljana mogla usporavati približavanje Zagreba Europskoj uniji ako ne dođe do realizacije sporazuma Drnovšek-Račan, ističe Gjenero u ljubljanskom listu, napominjući da je stakvo stajalište neprihvatljivo i nespojivo s načelima koja zastupa EU.
"Unatoč tome, takva se ideja može čuti iz ustiju slovenskih političara koji započinju kampanju za izbore. Svako zatvaranje granica za što se sada zauzimaju neki slovenski političari nije više pitanje slovenske suverene volje nego europskog interesa, pa se zato s takvim idejama nakon 1. svibnja više ne smije niti šaliti", upozorava Gjenero.
Radikalizam prisutan u aktualnoj predizbornoj kampanji u Sloveniji kad je riječ o odnosima s Hrvatskom "šteti Sloveniji, a koristi sadašnjoj hrvatskoj vladi", tvrdi on, dodajući da "Sanaderovoj vladi koja se već pokazala nezrelom u vođenju države ide na ruku razvlačenje priča o ribarskim sporovima u Savudrijskoj vali umjesto rasprave o propalom programu gradnje ribarske flote ili o cijeni nafte za ribare i zemljoradnike".