Na inicijativu Makedonskog svjetskog kongresa i uz podršku oporbe u roku koji je istekao 23. kolovoza sakupljeno je više od 150 tisuća potpisa, koliko je Ustavom predviđeno za održavanje referenduma, na kojem će se građani izjasniti o Zakonu kojim su, pripajanjem više sela, gradovi Struga i Kičevo te dio Skopja postali općine s većinskim albanskim stanovništvom.
Revolt građana ne prestaje, jer se smatra da će nova teritorijalna podjela dovesti do brze albanizacije zapadnog dijela zemlje, konačnog etničkog čišćenja Makedonaca i podjele Makedonije.
Po mišljenju stručnjaka, obrazloženje zakonodavca da je okrupnjivanje ovih općina neophodno kako bi se Albancima omogućila upotreba maternjeg jezika ne stoji, jer su oni to pravo stekli još ustavom iz 1991. godine, a nova teritorijalna podjela po njima je samo plod dogovora vladajuće koalicije kako bi se održala na vlasti i vraćanje duga za predsjedničku fotelju Branka Crvenkovskog.
Bijes građana grada Struge, koji je zaprijetio otcjepljenjem i osnivanjem vlastite republike iako čelništvo pripada vladajućem Socijaldemokratskom savezu koji i stoji iza zakona, toliki je da je novoosnovani Krizni stožer za opstanak Struge zabranio održavanje Struških večeri poezije, zbog čega će ove godine domaćini ovog tradicionalnog susreta pjesnika svijeta biti Skopje i Ohrid.
Da se radi o ozbiljnom strahovanju za opstanak Makedonije ukazuje i tvrdnja predsjednika Makedonskog svjetskog kongresa, koji okuplja Makedonce iz dijaspore, Todora Petrova, koji je za list Dnevnik izjavio kako je "pokojni predsjednik države Boris Trajkovski likvidiran jer je bio protiv novih granica općina i da je najavio da neće potpisati Ukaz o proglašenju Zakona o novoj teritorijalnoj organizaciji". Na pitanje tko ga je likvidirao, Petrov je odgovorio da su mentori vani, a ubojice u zemlji.
Prema izjavi potpredsjednika Vlade i ministra obrane Vlade Bučkovskog, makedonski dio vladajuće koalicije, Socijaldemokratski savez i Liberalno-demokratska stranka, prihvaća referendum ali se nada da će građani glasovati za Zakon, dok čelnik Demokratske unije za integraciju, stranke Albanaca u Vladi, Ali Ahmeti prijeti da će eventualno poništenje Zakona ponovno destabilizirati Makedoniju i cijelu regiju.