"Stečajni upravitelj Darko Šket trebao bi pokušati aktivirati proizvodnju i bez strateškog partnera, jer je teško na brzinu pronaći ozbiljnog partnera", rekao je Begović Hini. Podsjetio je da se opcija samostalnog pokretanja proizvodnje pripremala i prije ulaska Mečelja u sisačku Željezaru.
Zaposleni će dobiti plaću za kolovoz, a postoji bankovno jamstvo za slučaj Mečeljeva otkazivanja ugovora od 3,6 milijuna eura, tako da je za 1.620 radnika osigurana isplata po šest najnižih plaća, dodao je Begović.
Sindikalni čelnici u sisačkoj Željezari, Mato Somić iz Sindikata metalaca Hrvatske i Siniša Jurilj iz Hrvatske udruge sindikata najavili su da će sutra donijeti odluku o daljnjim potezima u zaštiti prava radnika.
Somić je ocijenio da je sadašnja situacija posljedica toga što Mečelj nije imao strategiju proizvodnje i prodaje Željezarinih proizvoda.
Mečelj Željezara d.o.o. Sisak izvijestila je danas da je donijela odluku o prekidu poslovanja, a tvrtka provodi konzultacije s hrvatskom Vladom o mehanizmima izlaska, o čemu je obavijest upućena i Odboru vjerovnika.
Kao razlog odluke o prestanku poslovanja navode da je "tijekom poslovanja Željezare došlo do ozbiljne promjene u konjukturi tržišta vezano za produkciju tvrtke i sirovinu koja se koristi u proizvodnji".
Ugovor s Mečeljom potpisan je 6. veljače 2003., a hrvatska je Vlada 10. ožujka, tek nakon što je dobila bankovno jamstvo, donijela potrebne odluke kojima je ugovor o prodaji Željezare stupio na snagu.