Pravilnikom se, u skladu s pravnom praksom Europske unije, propisuju opći zahtjevi i način deklariranja ili označavanja zapakirane i nezapakirane hrane, a on se primjenjuje na hranu namijenjenu isporuci krajnjem potrošaču.
Na taj način, pojašnjavaju u Ministarstvu, prvi se put u jednom propisu reguliraju pitanja vezana za opće označavanje prehrambenih proizvoda, budući su do sada pravila bila sadržana u tridesetak pravilnika o temeljnim zahtjevima kakvoće.
Uvodi se jednoznačni način označavanja naziva hrane, propisuje obvezni sadržaj deklaracije za sve prehrambene proizvode, način navođenja podataka na deklaraciji i druga pitanja vezana uz označavanje.
Potrošačima se omogućuju potpune i istinite informacije pri izboru hrane koju će konzumirati. Pravilnikom se posebice ističe obveza odgovornih (proizvođača, pakera, uvoznika, trgovaca) za deklariranje hrane da ni na koji način ne smiju obmanjivati ili stvarati zabludu kod potrošača u odnosu na karakteristike, podrijetlo ili sastav prehrambenog proizvoda.
Kako se navodi u priopćenju Ministarstva, cilj propisa koji reguliraju područje zdravstvene ispravnosti i kakvoće hrane je zaštita zdravlja ljudi i interesa potrošača te drže kako će Pravilnik pridonijeti pravu potrošača na zdravstveno ispravnu hranu odgovarajuće kakvoće.
Primjenom Pravilnika od početka iduće godine subjektima u poslovanju s hranom dana je mogućnost prilagodbe novim pravilima te mogućnost iskorištenja zaliha postojeće ambalaže.
Takav pristup postupnog uvođenja novih pravila sadržanih u propisima imaju i zemlje članice EU radi smanjenja troškova, koje gospodarski subjekti imaju prilikom uvođenja novih zahtjeva za proizvode na tržištu, stoji u priopćenju.