Jen je prema dolaru ojačao oko 0,3 posto, dosegnuvši 109,16 jena za dolar.Ojačao je i oko 0,2 posto prema euru, koji trenutno iznosi 134,96 jena.
Najnoviji podatak iz Japana govori o rastu aktivnosti u uslužnom sektoru za 0,8 posto u lipnju u odnosu na mjesec ranije, nasuprot očekivanih 0,5 posto, što je ojačalo optimizam glede oporavka drugog najvećeg svjetskog gospodarstva.
"To je vrlo važan podatak i sukladan je japanskom oporavku. Očito je to podatak za jedan mjesec koji se mora potvrditi kasnije, no on je razlog današnjeg jačanja jena", kazao je Steven Saywell, valutni strateg u Citibanku.
Ipak, njegovi su dobitci bili ograničeni, a ostale su valute bile uglavnom stabilne, budući su ulagači uzeli predah kako bi procijenili kako će rastuće cijene nafte, na novim rekordnim razinama, utjecati na najveća svjetska gospodarstva.
"Današnji podaci iz Japana dobri su i tamošnje se tržište dionica stabiliziralo, no i dalje na jen negativno djeluju visoke cijene nafte jer Japan proizvodi robe koje SAD troši i treba uvoziti daleko više nafte", kazala je Carsten Fritsch, valutni strateg u Commerzbank u Frankfurtu.
Ulagači stoga pozorno i dalje prate kretanje cijena nafte na svjetskom tržištu, koje su danas dosegnule nove rekordne razine, od gotovo 49 dolara na američkom tržištu, uslijed eskalacije nasilja u Iraka i nesmanjene potražnje iz Kine i Japana.
Dolar se zadržao i oko najnižih razina u zadnjih četiri tjedana prema euru, koji trenutno iznosi 1,2363 dolara, bez većih promjena u odnosu na dan ranije.