Šef promatračke misije OESS-a u Gruziji Roy Reeve, rekao je na konferenciji za novinare u Tbilisiju da su gruzijske snage jutros zauzele položaje na brdima oko Tskhinvalija koje su do tada držale snage Južne Osetije. Reeve je dodao da bi Mješovite mirovne snage, u čijem su sastavu gruzijski, ruski i osetijski vojnici, trebali zajedno s promatračima OESS-a nadzirati te položaje.
Ruske agencije izvijestile su da je u prijepodnevnim satima gruzijska vojska zaustavila konvoj ruskih oklopnih vozila s pripadnicima mirovnih snaga koji se kretao prema tim položajima. Po gruzijskim je dužnosnicima konvoj zaustavljen zbog sigurnosti mirovnjaka, dok traju borbe.
Od prošlotjednog izbijanja sukoba s tih su položaja osetijske snage granatirale etnički gruzijska sela koja okružuju Tskhinvali, pa će njihovo zauzimanje pridonijeti zaustavljanju borbi, izjavio je gruzijski ministar unutarnjih poslova Irakli Okruašvili.
"Naše su oružane snage zauzele sve strateške uzvisine u regiji Java. Mislim da će pucanje sada prestati jer je upravo od tamo dolazilo", rekao je Okruašvili za gruzijsku TV postaju Rustavi 2.
Gruzijske snage, po njegovim su riječima, na osvojenim položajima pronašle oružje, opremu i dokumente koji pripadaju ruskim Kozacima, dobrovoljcima koji podržavaju južnoosetijske separatiste. Također je kazao da je na položajima pronađeno osam poginulih Kozaka, što su vlasti u Tskhinvaliju demantirale.
"Izjava gruzijskog ministra da je prošle noći ubijeno osam Kozaka nije istinita. U osetijskim naoružanim postrojbama nema Kozaka", izjavile je za agenciju Interfax glasnogovornica Južnoosetijskog odbora za informacije, Irina Gaglojeva.
Gruzijski ministar za rješavanje sukoba Georgij Haindrava optužio je separatističke vlasti u Tskhinvaliju da su angažirale oko 2.000 plaćenika iz Sjeverne Osetije (Rusija), Pridnjestrovlja (Moldova) i drugih regija.
Ministarstvo obrane Južne Osetije objavilo je da gruzijske haubice od srijede navečer granatiraju sela Sarabuk i Tliakana, nekoliko kilometara južno od glavnog grada, te da su u tijeku teške borbe za uzvisine u tom području, ne navodeći podatke o vlastitim gubicima dok je gruzijska vojska objavila da su pobunjenici imali na desetke poginulih.
Eskalacija sukoba u Južnoj Osetiji, u kojem je od 12. kolovoza prema neslužbenim podacima poginulo 16 gruzijskih vojnika i nepoznat broj separatista, gurnuli su tu trusnu kavkasku regiju na rub građanskog rata širih razmjera.
"Sitaucija se razvija u opasnom pravcu, sukob se širi. To nas zabrinjava jer nam ne treba rat na našim granicama. Ne zaboravite da su većina Južnoosetijaca državljani Rusije", izjavio je ruski ministar obrane Sergej Ivanov za agenciju RIA Novosti.
Naglasio je da "sukob može biti riješen samo politički, te da bi vojno rješenje vodilo do užasnih, nepredvidljivih posljedica".
Službeni Tbilisi optužuje Rusiju da podržava seaparatistički režim južnoosetijskog predsjednika Eduarda Kokojtija, dok Moskva tvrdi da ne zauzima strane u tom sukobu.
Gruzijsko-osetijski sukob je bolan problem za Rusiju jer u Moskvi znaju da bi rat u Gruziji imao opasne posljedice diljem Kavkaza, te da bi u slučaju obnove sukoba širih razmjera val izbjeglica prešao u Rusiju, kao što se to dogodilo ranih 90-ih godina, ocjenuju analitičari.
"Stanje u regiji je ozbiljan izazov ne samo za ruske mirovne snage i Rusiju u cjelini, ne samo za civilno stanovništvo Južne Osetije, već i za Gruziju", rekao je direktor ruskog Instituta za strateška istraživanja Jevgenij Kožokin.
Sadašnju situaciju, po njemu, diktira gruzijski predsjednik Mihail Sakašvili, koji je nakon siječanjske pobjede na izborima obećao vratiti pod središnju vlast tri otcijepljene gruzijske pokrajine Adžariju, Abhaziju i Južnu Osetiju, a do sada mu je to uspjelo s najmanjom - Adžarijom.
Južna Osetija je autonomna oblast površine 3.900 kilometara četvornih s oko 60.000 stanovnika od kojih su polovica etnički Rusi, dok su ostali Oseti i Gruzini. Od godine 1992., kada je dobila rat za otcjepljenje od Gruzije, uživa faktičnu samostalnost. Njezin predsjednik Kokojti i drugi dužnosnici kao cilj ističu pripajanje Ruskoj Federaciji i uspostavu bliskih odnosa s ruskim autonomnim pokrajinama u kojima su naseljeni njihovi sunarodnjaci Oseti - republikom Sjevernom Osetijom, Kabardinsko-Bajkalskom republikom i Stavropoljskom regijom.
Oseti su kavkaski narod s oko 700 tisuća pripadnika. Potomci su iranskih nomada Skita, Sarmata i Alana, koji su na Kavkazu naseljeni od 13. stoljeća a pod vlast Rusije su došli krajem 18. i početkom 19. stoljeća. Većinom su pravoslavci a među njima ima i muslimana-sunita.
Piše: Damir Hainski