U takvim se okolnostima dolar nakratko spustio na najnižu razinu prema euru od 20. srpnja, dosegnuvši 1,2381 dolar za euro. No potom je nadoknadio dio gubitaka i trenutno stoji 1,2354 dolara.
Slabljenje dolara izazvali su najnoviji gospodarski pokazatelji. Američki trgovinski deficit povećan je osjetno iznad očekivanja, dosegnuvši u lipnju rekordnih 55,8 milijardi dolara, što je potaknulo zabrinutosti glede toga hoće li SAD moći privući dovoljno stranih ulaganja za pokrivanje manjka u vanjskotrgovinskoj bilanci.
Sada tržišta čekaju podatak o priljevu ulaganja u SAD, a analitičari drže da bi slabe brojke mogle potaknuti novi val prodaja dolara. "Obzirom na to koliko je krhko raspoloženje nakon u petak objavljenih trgovinskih podataka, novi set slabih brojki o ulaganjima mogao bi dolaru zadati ozbiljan udarac", kazao je Shahab Jalinoos, valutni strateg u ABN Amro u Londonu.
Istodobno, dolar je blago ojačao prema jenu, dosegnuvši 110,82 jena, te u odnosu na funtu, na 1,8445 dolara. Funta se prošloga tjedna našla pod pritiskom, zabilježivši najnižu razinu u mjesec dana prema euru, pod utjecajem novih komentara koji su pristigli iz Bank of England. BoE je podigla kamatne stope prošli tjedan, no neki ulagači sada spekuliraju da bi daljnji porast kamatnih stopa mogao biti manje agresivan nego se ranije mislilo, posebice ako uspori rast cijena kuća.
Analitičari kažu da su najnoviji podatci iz SAD-a pokazali da je oštar rast cijena nafte već počeo štetiti američkom gospodarstvu, narušavajući povjerenje potrošača, potičući rast proizvođačkih cijena i uvoz.
Od vijesti iz Europe izdvaja se ona iz Bundesbanke koja je objavila da bi gospodarski rast u drugoj polovini godine u Njemačkoj mogao usporiti, a da ozbiljan rizik i dalje predstavljaju cijene nafte. Euro je danas nešto ojačao prema jenu i trenutno iznosi 136,91 jen.