Na svečanosti obilježavanja blagdana sv. Roka u crkvi i oko nje okupilo se više tisuća mještana tog ličkog sela i okolnih mjesta, kao i gostiju iz drugih hrvatskih krajeva.
Iako je po nekim najavama bilo predviđeno da će danas biti postavljena spomen-ploča Mili Budaku, ustaškom doglavniku i doministru u Pavelićevoj vladi, to se nije dogodilo. Kućište na dvorišnom zidu crkve, na kojem je predviđeno postavljanje ploče, ostalo je tako i dalje prazno.
Organizatori, predstavnici mještana sv. Roka koji žive u Kanadi, izjavili su da odustaju od postavljanja ploče zbog negativnih reakcija izazvanih u Hrvatskoj.
Upitani poslijepodne za vrijeme i poslije mise kako komentiraju moguće postavljanje spomen-ploče, gotovo svi mještani su izjavili da su oni za postavljanje spomen- ploče, književniku Mili Budaku, a ne ustaškom ministru. Ako narod želi, neka se postavi, odgovarali bi na taj upit.
U samoj propovijedi za vrijeme svečane mise ličko-senjski biskup msgr. Mile Bogović nije spominjao stvorenu aferu oko postavljanja spomen-ploče. On je govorio uglavnom o vrijednostima koje treba njegovati, primjerice pozitivan odnos prema rađanju djece, radu, obitelji i domovini. Biskup je krstio peto dijete u obitelji Mašić iz Sv. Roka.
Tek na kraju mise biskup Bogović je podsjetio da je Sv. Rok posljednjih dana u središtu pozornosti, ne spomenuvši zbog čega. No pozvao je vjernike da sačuvaju svoje kršćansko i ljudsko dostojanstvo i da ne poduzimaju čine koji bi mogli izazvati negativne reakcije drugih.
Upitan nakon mise kako komentira odustajanje organizatora od postavljanja spomen-ploče Mili Budaku, biskup Bogović je rekao da pozdravlja taj čin i da ne treba poduzimati ništa što bi ogorčilo ili uvrijedilo druge. Kućište za spomen ploču na dvorišnom zidu, koji je doista u vlasništvu crkve, valja popuniti nekim drugim prihvatljivim motivom, rekao je. Dodao je da je Župno vijeće Župe sv. Rok doista sudjelovalo u pripremi inicijative za postavljanje spomen ploče.
Među nekoliko tisuća sudionika fešte kod crkve sv. Roka, koja je protekla u znaku istinske vjerske svečanosti, bilo ih je nekoliko koji su nosili kape s znakom vojske NDH, a kako je primijećeno, to su uvijek iste osobe koje idu s fešte na feštu.