"Mi još nemamo informacije gdje se nalaze ti dokumenti i postoje li oni uopće", izjavila je u četvrtak Krišto u četvrtak za banjalučke "Nezavisne novine".
Tužiteljstvo Haaškog tribunala ranije ovog mjeseca u Sarajevo je poslalo zahtjev da mu se dostavi dokumentacija Hrvatske zajednice Herceg-Bosna iz ratnog razdoblja.
U preslici tog zahtjeva, koju su prenijeli neki lokalni mediji, stoji i upozorenje kako je izostanak takve suradnje s uredom glavne haaške tužiteljice doveo do ozbiljnih posljedica i sankcija za neke od visokih dužnosnika iz reda bosanskih Srba.
Iako je zahtjev iz Den Haaga formalno upućen federalnim vlastima, jasno je kako se on u biti odnosi prije svega na hrvatske dužnosnike u BiH.
Oni su početkom tjedna za zatvorenom sastanku u Sarajevu raspravljali o mjerama koje bi se mogle poduzeti s obzirom da nitko sa sigurnošću ne zna gdje su ratni dokumenti iz Hercegovine.
Hrvatski časnik za vezu pri ICTY Goran Mihaljević kazao je kako će djelatnici njegova ureda odmah stupiti u vezu sa svim ratnim dužnosnicima Herceg-Bosne i pokušati doznati gdje bi mogli biti dokumenti za kojima traga Carla del Ponte.
Sarajevski su mediji prenijeli kako su sadašnji dužnosnici HDZ-a odlučno odbacili mogućnost da netko od njih ne želi surađivati s ICTY-jem kako bi se na taj način naškodilo obrani njihova bivšeg kolege Jadranka Prlića, koji čeka na početak suđenja zajedno s još petoricom nekadašnjih vojnih i političkih dužnosnika Herceg-Bosne.
Ministrica Krišto tvrdi kako osobe koje bi mogle nešto znati o nestaloj dokumentaciji do sada nisu bile dostupne s obzirom na sezonu godišnjih odmora, a zahtjev iz Den Haaga stigao je na njezinom početku.
Ministrica Krišto također je istaknula kako, unatoč posrednim prijetnjama sadržanim u zahtjevu iz Den Haaga, ne očekuje nikakve sankcije ne budu li traženi dokumenti dostupni tužiteljstvu ICTY-a do kraja rujna.
"Učinit ćemo sve da pronađemo dokumentaciju i potpuno smo za suradnju sa Den Haagom", kazala je Krišto.