NAJAF
Radikalni šijitski klerik Moqtada al-Sadr ranjen je u borbama u svetom gradu Najafu, javio je u petak ujutro CNN. Al-Sadr nije zadobio ozljede opasne po život, navodi isti izvor. Američki vojnici i iračke snage pokrenuli su ofenzivu u Najafu i obližnjem svetom gradu Kufi u četvrtak nakon sedmodnevnih sukoba u Najafu s milicijom odanom al-Sadru. Nakon velikih sukoba s iračkim militantima u Najafu, američke i iračke snage upale su u kuću al-Sadra u četvrtak gdje su zaplijenile veliku količinu oružja. Radikalni šijitski klerik Moqtada al-Sadr u petak je, nakon što je ranjen u napadu američkih snaga u Najafu, pozvao svoje borce da "nastave džihad (sveti rat) čak i ako on pogine kao mučenik", izjavio je za francusku novinsku agenciju France presse njegov glasnogovornik šeik Ahmad al-Chaibani. Al-Sadr "je "zadobio tri rane", dodao je. Govoreći o pregovorima koji su u tijeku u Najafu a kojima bi se trebalo postići rješenje krize, al-Sadr je kazao da na pregovorima "nije postignuto nikakvo rješenje" ali da se oni nastavljaju, rekao je al-Chaibani.
JERUZALEM
Zapovjednik glavnog stožera izraelske vojske general Moshe Yaalon izjavio je u petak da bi Izrael, što se vojnog stajališta tiče, mogao pristati na povlačenje s Golanske visoravni u zamjenu za mir sa Sirijom. "Što se tiče vojnih potreba, može se sklopiti mirovni sporazum sa Sirijom tako da odustanemo od Golana", kazao je general u razgovoru za izraelski list Yediot Aharonot. General je ocijenio da bi "vojska mogla braniti granice Izraela bez obzira gdje bi one bile, u slučaju odluke političkih vlasti" o povlačenju s Golana. To je prvi puta da je jedan visoki izralski vojni dužnosnik govorio o mogućnosti povlačenja s Golanske visoravni, što je uvjet Damaska za početak mirovnih pregovora s Izraelom. Yaalon je ipak istaknuo da se njegove riječi počivaju na "teoriji", te da do takvog povlačenja može doći samo u okviru "uravnoteženog" sporazuma sa Sirijom. Jedan je visoki izraelski dužnosnik, koji je želio ostati anoniman, kazao da je stajalište izraelske vlade o pitanju Golana "nepromijenjeno". Izrael je osvojio Golansku visoravan u ratu 1967., a anektirao ju je 1981. godine.
NEW YORK
Američka vlada ima manje od dva tjedna da počne davati skupinama za građanska prava dokumente o mučenjima zatvorenika koje američke snage drže u zatvoru Abu Ghraib i na drugim mjestima, naredio je u četvrtak savezni sudac. Sudac američkog okružnog suda na Manhattanu Alvin Hellerstein izjavio je da tužitelji moraju početi davati određene dokumente koje je zatražila Američka udruga za građanske slobode (ACLU) do 23. kolovoza, osim u slučaju da mogu dokazati da se ti dokumenti ne mogu naći ili da podliježu određenim iznimkama. ACLU i druge skupine tužile su američku vladu u lipnju zbog ilegalnog zadržavanja podataka o zlostavljanju zatvorenika u Iraku, zaljevu Gunatanamo i na drugim lokacijama.
TRENTON, SAD
Demokratski guverner američke savezne države New Jersey, 47-godišnji James McGreevey, u četvrtak je iznenadio američku javnost objavom da podnosi ostavku i priznanjem da je održavao vezu s drugim muškarcem. "Moja je istina da sam ja homoseksualni Amerikanac", rekao je McGreevey na konferenciji za novinare koja je prenošena na nacionalnoj televiziji, dok je uz njega stajala supruga. "Sramotno je, no bio sam dobrovoljno u vezi s drugim muškarcem, čime sam povrijedio svoje bračne obveze . To je bilo pogrešno, glupo i neoprostivo", rekao je McGreevey, koji je dva puta oženjen i otac dvoje djece. Najavio je da će njegova ostavka stupiti na snagu 15. studenoga, zbog čega je izložen kritikama republikanaca koji traže da odmah napusti ured. Demokratski senator iz New Jerseya Richard Codey, postat će v.d. guvernera i ostati na toj dužnosti do kraja McGreeveyeva mandata početkom 2006., no ako će McGreevey morati napustiti ured prije 15. studenoga bit će održani izvaredni izbori.
MOSKVA
Ruski znanstvenici, po povratku s ekspedicije na Velikom Sjeveru, organizirali su u četvrtak u Moskvi degustaciju prehrambenih proizvoda izrađenih godine 1974. i konzerviranih tijekom 30 godina u permafrostu - trajno smrznutom sloju tla, na obali Karskog mora. Te 1974. godine sovjetski znanstvenici su na rtu Depo na dubini od 1,5 metra zakopali mesne konzerve, ječam, evaporirano mlijeko, suhe marelice, čaj i čokoladu kako bi ispitali mogu li se održati više desetljeća na temperaturi od -37 ° Celzijusa. Projekt je imao za cilj ispitati mogućnosti dugotrajne pohrane prehrambenih proizvoda u permafrostu poluotoka Tajmira, izjavio je vođa ekspedicije Vladimir Ledenjev s moskovskog Instituta za prahrambenu biotehnologiju. Tridesetak osoba, uključujući članove ekspedicije i novinare pozvani su da kušaju proizvode stare 30 godina. Novinar AFP-a je ustvrdio kako su suhe marelice na samo dobre već su i sačuvale sav svoj okus.