FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DNEVNI PREGLED, SRIJEDA, 11. 08. 2004.

ZAGREB, 11. kolovoza 2004.(Hina) -
ZAGREB, 11. kolovoza 2004.(Hina) -

BBC/London - Proturječne informacije o pronađenim tijelima u Sijekovcu

U mjestu Sijekovac kod Bosanskog Broda nastavlja se iskapanje tijela žrtava rata iz novootkrivene grobnice, izvješćuje postaja BBC navodeći da su "informacije o pronađenim tijelima proturječne".

Prema najnovijim službenim podacima, do sada su u Sijekovcu pronađena tijela 59 osoba među kojima je, kako se ističe, i 18-tero djece, izvješćuje postaja. Dužnosnici ureda Republike Srpske za traženje nestalih tvrde kako su među pronađenima i tijela Srba ubijenih u Vukovaru početkom rata, dok je Predsjedatelj Povjerenstva Federacije BiH za traženje nestalih Marko Jurišić upozorio da su informacije prema kojima su među tijelima pronađenim u Sijekovcu i ubijeni vukovarski Srbi samo nagađanja i "navođenje istrage u krivom smjeru jer za to nema nikakvih dokaza ili indicija", prenosi radio postaja.

Nezavisne novine/Banja Luka - "Nezavisne novine" o masovnoj grobnici u Sijekovcu

Nakon dva tjedna iskapanja iz masovne grobnice u Sijekovcu kraj Broda pronađeno je među ostacima 58 žrtava i 18-ero dječjih, potvrdila je sutkinja zeničko-dobojskog kantonalnog suda i članica tima Povjerenstva federacije BiH Enisa Adrović i ocijenila da je "najvjerojatnije riječ o srpskim civilima", prenose banjolučke "Nezavisne novine".

Federalnom povjerenstvu prepušten je ovaj lokalitet, jer je "prvobitna sumnja bila da je u okviru ovog muslimanskog groblja, gdje se nalazi i grobnica, zakopan i manji broj bošnjačkih žrtava, no broj iskopanih tijela pokazuje da se najvjerojatnije radi o srpskim civilima", rekla je Adrovićeva, prenosi list.

Dobojski okružni tužitelj Slavko Krulj koji nadzire ekshumaciju pretpostavlja da su dječja tijela porijeklom iz Vukovara "jer djecu iz ove grobnice ne potražuje ni Ured za traženje nestalih Republike srpske, kao ni Povjerenstvo BiH", prenosi list. "Tijekom 1992. nestala su srpska djeca iz vukovarske bolnice, a prema podacima Dokumentacijsko-informacijskog centra Veritas traži se dvadeset i dvoje djece iz Vukovara koja su nestala te godine. U razdoblju nastajanja ove grobnice od ožujka do listopada 1992. područje su Sijekovca kontrolirale oružane snage Republike Hrvatske, tako da je to još jedan od dokaza", kaže Krulj, prenosi list.

Tužitelj Krulj pretpostavlja da su srpske žrtve dovezene skelom iz Vukovara, no dodaje da će ipak, izravan dokaz pokazati DNK, odnosno vještačenje uzoraka kostiju i krvi članova obitelji koji traže svoje najbliže, piše list. Predstavnici Povjerenstva za nestale SCG-a, kao ni Hrvatske, ne prisustvuju ekshumaciji u Sijekovcu čak ni kao promatrači, napominje se u prilogu lista.

Banjolučki list prenosi i izjavu predsjednika Povjerenstva Vijeća ministara SCG-a za nestale, Gvozdena Gagića koji je, premda u Uredu za traženje nestalih RS-a kažu da je izvjesno da su to posmrtni ostaci djece stradale u Vukovaru, za beogradsku postaju B92 napomenuo da je, prema raspoloživim podacima, u posljednjem ratu na području Hrvatske ukupno nestalo 26-ero djece srpske nacionalnosti i to u razdoblju od 1991. do 1995.

"Analiza DNK, odnosno identifikacija djece, s obzirom na to da drugih elemenata za identifikaciju neće biti, potvrdit će lokaciju, a zatim će to biti predmet šire pretrage i rješavanja slučajeva. Za sada ne možemo tvrditi da je riječ o jednom događaju ili skupini događaja na nekom užem lokalitetu u kraćem vremenskom razdoblju, jer nemamo takvih nestanaka na području bivše Jugoslavije", prenosi banjolučki list Gagićevu izjavu.

Večernje novosti/Beograd - Grobnica u Sijekovcu i nagađanja o žrtvama

Otkrivena masovna grobnica na muslimanskom groblju u Sijekovcu kraj Broda za krajiški je dokumentacijski centar "Veritas" najvjerojatnije još jedna tragična priča o stradanjima Srba u Hrvatskoj, pišu beogradske Večernje novosti u srijedu.

Voditelj centra "Veritas" Savo Štrbac kaže da je sada teško preciznije kazati o kojim je srpskih žrtvama riječ no ocjenjuje kako je "mnogo sumnji da su pobijeni s druge strane Save u Hrvatskoj jer je u vrijeme nastajanja novootkrivene grobnice u Bosanskom Brodu vladao hrvatski Zbor narodne garde", prenose beogradske "Večernje novosti".

"U tom su se razdoblju dogodili zločini nad Srbima u Vukovaru, Pakračkoj Poljani i još stotinu sela zapadne Slavonije, te s tog područja imamo 300 nestalih Srba. Je li ponovno riječ o premještanju grobnica Srba, kao što se dogodilo i u Paulin Dvoru kraj Osijeka kada je 18 tijela ubijenih Srba premješteno u Rizvanušu u Lici zbog prikrivanja zločina, pokazat će istraga", kaže Štrbac, prenosi beogradski list.

Službenik Ureda za traženje nestalih RS-a Goran Krčmar smatra da je sve jasno i ne želeći kazati tko su izvori drži da je u grobnici "sigurno sahranjen jedan broj žrtva sijekovačkog masakra, a informacije o ostacima ekshumirane djece idu do Vukovara", piše list. "Pouzdano znam da ovi uredi za traženje nestalih (Federacije i RS-a) ne potražuju nestalu djecu. Traga se za 22-oje nestale djece iz Vukovara koju nisu mogli pronaći ni haški istražitelji u Vukovaru, a traži ih i Povjerenstvo za humanitarna prava i nestale osobe iz Beograda", ističe Krčmar, prenosi list.

Okružna tužiteljica kantonalnog ureda u Zenici Enisa Adrović za Večernje je novosti izjavila: "Dobili smo nalog Ureda za traženje nestalih Federacije da obavimo ekshumaciju, što i radimo skoro mjesec dana bez ikakve medijske pompe. Ne razumijem oko čega se sada diže prašina, jer imam informaciju da je Ured za nestale Republike srpske rekao da nije zainteresiran za ovaj lokalitet. Za mene su to NN osobe i dok se ne učini analiza DNK ne može se govoriti sa sigurnošću tko su žrtve. O primopredaji nisam nadležna govoriti", stoji u članku beogradskog lista.

Blic/Beograd - Špekulacije u vezi s masovnom grobnicom u Sijekovcu

U Sijekovcu kod Bosanskog Broda nastavljeno je iskopavanje masovne grobnice iz koje je do sada ekshumirano 59 posmrtnih ostataka od kojih 18 pripada djeci koja su bila stara od pet do 17 godina, potvrdio je beogradskom "Blicu" Ured za traženje nestalih republike Srpske, a prema riječima direktora Ureda Aleksandra Radete, navodi list, sumnja se da je riječ o žrtvama iz Hrvatske no za sada nema pouzdanih dokaza koji bi to mogli i potvrditi.

List piše da se u javnosti špekuliralo da bi među posmrtnim ostacima iz grobnice u Sijekovcu mogli biti i posmrtni ostaci "22-oje djece iz Vukovara koje se, prema nekim informacijama, vode kao nestala".

Direktor Dokumentacijsko-informacijskog centra "Veritas" Savo Štrbac ipak tvrdi da je takva priča zapravo "proizvod nečije nesmotrene izjave" i da Veritas nema podataka o tolikom broju nestale djece, piše list. "Ukupno na našim listama imamo 26-ro djece koja se vode kao nestala s cijelog područja Hrvatske, uključujući i akcije Bljesak i Oluja, ali s područja Vukovara nemamo sličnih podataka. Ipak ne isključujem mogućnost da je riječ o žrtvama iz Vukovara jer mi sigurno nemamo sve podatke", rekao je Štrbac i dodao da je priča o nestaloj djeci iz Vukovara mogla nastati i "kao odgovor na tvrdnje Hrvatske vojske iz 1991. da su u tom gradu pronađeni ostaci 44-ro djece što je kasnije okarakterizirano kao montirani proces", navodi beogradski list.

Dnevni list/Mostar - Muselimović kao svjedoke u suđenju Jelaviću najavio Matešu, Hebranga i Škegru

U suđenju Anti Jelaviću, Miroslavu Prci i Miroslavu Rupčiću, optuženima za nezakonitosti u Hercegovačkoj banci, obrana će kao svjedoke predložiti saslušanje članova hrvatske Vlade iz razdoblja od 1995. do 2001. godine - Zlatka Matešu, Andriju Hebranga i Borislava Škegru, potvrdio je u srijedu Jelavićev odvjetnik.

Odvjetnik Josip Muselimović je u izjavi za mostarski Dnevni list od srijede rekao kako je sudac Državnog suda BiH Malcolm Simmons zatražio od obrane optuženih dostavljanje dokumentacije i imena svjedoka koje treba saslušati. Po Muselimovićevim riječima sudac Simmons je početak suđenja zakazao za 23. rujna ili u prvom slobodnom terminu nakon toga datuma.

Jelavić, Prce i Rupčić su uhićeni 23. siječnja ove godine zbog sumnji da su umiješani u pronevjeru novca što ga je Vlada Republike Hrvatske posredstvom Hercegovačke banke slala kao pomoć Hrvatima u BiH. Njih trojica su od tada u pritvoru u zatvoru Kula u dijelu sarajevskog područja koje pripada Republici Srpskoj.

Il Messaggero/Rim - NE Krško zabrinjava Talijane

U susjedstvu Italije, na manje od 200 kilometara od talijanskih državnih granica, nalazi se 12 nuklearnih elektrana u Francuskoj, Švicarskoj, Njemačkoj i Sloveniji, no među njima samo nuklearna elektrana Krško zabrinjava Talijane, piše rimski Il Messaggero od srijede.

Francuske, švicarske i njemačke nuklearne elektrane među Talijanima ne izazivaju zabrinutost jer se u više od trideset godina njihova postojanja nije dogodio niti jedan incident, a sigurnosni standardi u njima krajnje su strogi, piše list i nastavlja: "Samo jedna od elektrana koje se nalaze na našim granicama već godinama izaziva zabrinutost; ona u Krškom, na granici između Slovenije i Hrvatske, samo stotinu kilometara zračne linije udaljena od Trsta".

Stanovnici sjeveroistočne Italije svoju su zabrinutost tom elektranom više puta iskazivali skupljanje potpisa i prosvjeda, piše list prenoseći izjavu Darija Predonzana iz organizacije za zaštitu okoliša WWF, zaduženog za područje talijanske regije Venezia Friuli Giulia, koji kaže: "Naša kampanja spram elektrane Krško prvenstveno je vezana uz tri čimbenika: prvi je bila politička i gospodarska kriza bivše Jugoslavije, potom uz činjenicu da je postrojenje, napravljeno po američkoj tehnologiji, jednako onom koje je izazvalo nesreću u elektrani Three Mile Island. To je jedan vrlo zastarjeli tehnološki model. Elektrana se uz to nalazi u području visokog seizmičkog rizika". Predanzolo u izjavi za list izražava nadu "da bi ulazak Slovenije u Europsku uniju mogao pomoći nalaženju sredstava za zatvaranje tog postrojenja".

List navodi i kako su nedavne inspekcije Europske unije utvrdile da se ispod NE Krško ne nalazi seizmički rasjed, premda to područje često biva pogođeno potresima.

Primorski dnevnik/Trst - Mit o genocidu nad istarskim TAlijanima usporediv s Protokolima sionskih mudraca

Mit o genocidu nad istarskim Talijanima koji se obnavlja u filmu "Srce u fojbi", što ga talijanska državna televizija RAI snima u Crnoj Gori, usporediv je s Protokolima siionskih mudraca, osnovnim "udžbenikom" antisemitske propagande, tvrdi u srijedu "Primorski dnevnik", list slovenske zajednice u Trstu.

"To je povijesni falsifikat vrijedan Protokola sionskih mudraca. Radi se o tendencioznom, neistinitom i otvoreno protuslovenskom filmu punom laži kako bi se ocrnilo sliku Slovenije u talijanskoj javnosti i na njega bi trebalo adekvatno reagirati", tvrdi list.

Dnevnik dodaje da se je i osnovna priča koju je režiser Alberto Negrin (poznat po filmu o otmici broda Achille Lauro) zapravo odigrala u Hrvatskoj, a ne u Sloveniji, kada su istarski partizani nakon kapitulacije Italije i pritisnuti njemačkim okupacijskim snagama sa sjevera i juga strijeljali u okolici Paizna (između 18. rujna i 2. listopada) oko 200 Talijana - suradnika fašističkog režima.

Slovenci su, navodi Primorski dnevnik, talijansku vojsku nakon kapitulacije pustili da se vrati u Italiju, ali to svejedno nije spriječilo mit o genocidnim Slovencima koji se obnavlja u filmu u kojemu slovenskog "partizana Novaka" glumi srpski glumac Dragan Bjelogrlić, poznat i po ulozi u srpsko-slovenskom koprodukcijskom filmu "Kajmak i marmelada".

La Repubblica/Rim - Jadranska obala i njena "krvava granica"

Alberto Fortis 1774. godine u svojoj knjizi o Dalmaciji pokazuje fascinaciju ljudima dalmatinskog zaleđa, "Morlacima" no priznaje i da su se međusobno cijenili samo po tome jesu li se "okrvavili turskom krvlju", piše u rimskoj La Repubblici Paolo Rumiz u putopisu Jadranom i nastavlja: "Nakon što su nestali Turci, napalo se bosanske muslimane, rušio se otomanski most u Mostaru".

"Srbi ili Hrvati, veliki dio začetnika posljednjeg balkanskog rata ljudi su dinarskog prostora, poput Miloševića, Arkana, Karadžića i suradnika predsjednika Tuđmana", piše Rumiz. Jadranskim morem teče krv vjerskih ratova, etničkih čišćenja, bitaka i progona, no ono je sve progutalo i ostalo mostom među narodima, nastavlja Rumiz i dodaje kako se upravo na moru pokazuje "balkansko bezumlje" jer "more pripada svima, a na njemu ne možeš stvarati etničke kantone jer ribama ne treba putovnica".

Rumiz u reportaži piše i kako je po uplovljavanju u Zadar pošao obići gradska vrata na kojima je restaurirana skulptura venecijanskog lava koju su partizani uklonili 1945. godine. "Restauriran je devedesetih godina i to je za Zadrane bila hrabra odluka. Tada je Venecija značila Italiju, a u glavama hrvatskih nacionalista Talijani su bili pomagači srpskih agresora i htjeli su ponovno uzeti Dalmaciju. No u Zadru imaju dugo pamćenje. Znaju da su godine Venecije bile velike godine. Luka, koju Turci nisu nikada zauzeli, bila je ključna logistička baza za Veneciju. Tako važna da su Zadrani jedini u Dalmaciji imali venecijansko državljanstvo. Doba barbarstava došlo je kasnije. Došlo je s Mussolinijevim bataljunima koji su pjevali 'oganj na barbare i hrvatsko jato', palili polja i masakrirali civile. Potom je došlo pogubno savezničko bombardiranje u studenom 1943. godine. I okrutne slavenske osvete (opet su se Morlaci spustili s planina), s masovnim bijegom Talijana", piše Rumiz.

Nezavisne novine/Banja Luka - "Intrigantan i zanimljiv" Piculin prijedlog

U banjolučkim "Nezavisnim novinama" redatelj i ministar u nekadašnjoj ratnoj vladi BiH Gradimir Gojer ocjenjuje zanimljivim i "intrigantnim na više razina" prijedlog bivšeg hrvatskog ministra vanjskih poslova Tonina Picule da mjesto političkog dijaloga Izraela i Palestine bude Bosna i Hercegovina.

Picula je za svog ministarskog mandata radio na ostvarenju ideje da Hrvatska postane mjesto dijaloga Izraelaca i Palestinaca, no nedavno je u jednom interviewu, "staloženo i politički argumentirano" iznio novi prijedlog da mjesto takvih povijesnih razgovora bude Bosna i Hercegovina, piše Gojer.

Picula iznosi mogućnost da "posrednici i davatelji dobrih usluga budu zajednički dvije države, Bosna i Hercegovina i Hrvatska", piše Gojer i ocjenjuje da Picula za takav svoj prijedlog potporu sigurno nalazi u izjavi Paddyja Ashdowna da bi "BiH mogla biti država most između Europe i islamskih država".

"Jednostavno me zainteresirala energija pozitivizma, nade i vjere u bosanskohercegovačke građane i narode, a uvjeren sam daleko manje u bosanskohercegovačke političare, da mogu i znaju sadašnje i buduće tranzicijske procese izvoditi logikom koja će baštiniti europska iskustva, ali, uvjeren sam, i u našu tradiciju zajedničkog života", objašnjava Gojer.

"Je li Picula slučajno predložio Mostar, nekadašnje krvavo bojište, ili nije, no Ashdown je grad na Neretvi označio kao mjesto novih dijaloga, novih klima u stvaranju nade i dijaloga", piše Gojer i ocjenjuje da Ashdown i Picula znaju vrijednost mostarskog procesa jer "njima i događanja oko Starog mosta, osim simboličke, zrcale i stvarnu energiju nade i budućnosti". "Opet je stvar u nama. Bosanci i Hercegovci, poslušajte Piculu i Ashdowna", zaključuje svoj komentar Gradimir Gojer.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙