FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DNEVNI PREGLED, PONEDJELJAK, 02. 08. 2004.

ZAGREB, 2. kolovoza 2004.(Hina) -
ZAGREB, 2. kolovoza 2004.(Hina) -

RDW/Koeln - Presuda Blaškiću mora biti poticaj u traženju pravih krivaca

Tuđmanova je vlada pod ključem do 2001. držala vrijedne dokumente koji su Blaškića oslobodili optužbe, te bi se moglo posumnjati da je Blaškić bio iskorišten kao žrtveno janje da bi se zaštitilo ostale odgovorne, a možda i odgovorne za druge ratne zločine, primjećuje se u komentaru postaje Deutsche Welle o izmjeni presude Tihomiru Blaškiću.

Komentator postaje napominje da se Blaškić od početka nije uklapao u sliku klasične osobe odane Tuđmanu jer Blaškić dolazi iz srednje Bosne i ne pripada hrvatsko-hercegovačkom lobbyju koji je imao tradicionalno jaki utjecaj na Tuđmana. "Ni Blaškić međutim nije nevino janje", nastavlja komentar podsjećajući da ga je sud oslobodio optužnice da je provodio kampanju sustavnog protjerivanja Muslimana, ali da ga drži odgovornim za iskorištavanje civilnog stanovništva kao taoce i korištenje zatvorenika za kopanje rovova i kao živi štit.

Nije opravdano da se u Lašvanskoj dolini Blaškićev povratak slavi kao povratak junaka i to upravo u području gdje su jedinice HVO-a tijekom rata ubile više od sto civila, od čega 32 žene i 11-ero djece, ocjenjuje komentator postaje. "Najgore je što su ratne rane obitelji i prijatelja žrtava još otvorene i bit će to dok su na slobodi odgovorni za masakr u Ahmićima. Sada su haaški sud i bosanske i hrvatske istražne vlasti pozvane da nađu i kazne odgovorne za ubojstva u Ahmićima. Jedina posljedica presude smije biti jačanje napora jer u protivnom nema istine i pomirenja u Bosni", zaključuje u svom komentaru Fabian Schmidt.

Oslobođenje/Sarajevo - Mesićeva uloga presudna za oslobađanje Blaškića

Objašnjenje Žalbenog vijeća haškog suda, a posebno izjava hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića, upućuju na zaključak da je Tihomira Blaškića žrtvovao Franjo Tuđman koji ga je poslao u Haag, piše sarajevsko "Oslobođenje" uz ocjenu da je Stjepan Mesić odlučujuće utjecao na smanjenje Blaškićeve kazne.

Mesić je nedvojbeno potvrdio da Hrvatska nije Haagu dostavila sve relevantne dokumente u vrijeme prvog izricanja presude Blaškiću, piše list. "Ono što je njegov prethodnik Tuđman skrivao u vezi s Blaškićem, Mesić je poslao u Haag i i tako odlučujuće utjecao na smanjenje Blaškićeve kazne", piše list.

Nova presuda Blaškiću će, kao i prvostupanjska, dugo biti predmet rasprava, "s razlogom", jer nije mala stvar skoro potpuno osloboditi krivnje čovjeka kojem je bila dosuđena najteža kazna od strane haškog suda, piše list. To što je Blaškić osuđen na devet godina samo je "pokrivanje" vremena koje je Blaškić proveo u zatvoru, dodaje list. No sud je izrekao i jednu i drugu presudu i na haškom je sudu odgovornost za pravednost i pravdu te je sad ipak najvažnije da je nova presuda Blaškiću ne smije istodobno značiti da odgovornih za Ahmiće nema, nastavlja "oslobođenje".

"Ako je nova presuda pravedna, a nema razloga sumnjati da je, ostaje obveza i haškog suda, i Stjepana Mesića i domaćih vlasti, pa i samog Blaškića, da pronađu i ponude nove dokaze koji bi pred lice pravde morali odvesti one koji su odgovorni za zločin u Ahmićima", piše dalje sarajevski list i dodaje da isto vrijedi i za druge ratne zločine, uključujući tu i zločin koji su pripadnici Armije BiH počinili nad Hrvatima u konjičkom selu Trusina istog dana i sata kada su i pripadnici HVO-a pobili Bošnjake i Ahmićima.

Nezavisne novine/Banja Luka - Zagreb prao ruke prebacivanjem odgovornosti na Blaškića

"Da je poživio Franjo Tuđman, pitanje je bi li obitelj Tihomira Blaškića dočekala da se on vrati kući i bi li osvanula pravda nakon neprozirne balkanske pomrčine", piše za banjalučke "Nezavisne novine" u komentaru na presudu Tihomiru Blaškiću kolumnist Anton Kasipović.

Franjo Tuđman i tadašnje hrvatske vlasti "servirajući Blaškića" Haagu nastojali su Hrvatsku izuzeti od bilo kakve odgovornosti za rat u Bosni i Hercegovini, smatra Kasipović i tvrdi kako je "jasno da je Tuđman želio zločini kaznu nastaniti u Bosni i Hercegovini a Hrvatskoj osigurati pobjedu". Rušenje mosta u Mostaru i obrazloženje presude Tihomiru Blaškiću, dva su, po Kasipoviću, "neupitna traga ratne ambicije Zagreba u BiH".

"U Ahmićima je počinjen stravičan zločin. Ubijeni su bosanskohercegovački Bošnjaci. Što je tadašnjem Zagrebu bilo lakše i najprirodnije nego za to okriviti opet građane ove zemlje i oprati ruke. Izbor je pao na Blaškića, dok su se rizničari pobrinuli da neki časni muževi godinama ostanu prikriveni", drži Kasipović ocjenjujući da "dok je Blaškić bio pod ključem u Haagu, a najvažniji dokumenti koji bi mu mogli pomoći pod ključem u SIS-u i Predsjedničkim Dvorima u Zagrebu, nije bilo mjesta pravdi".

"Neupitna je činjenica bila da je tada, dijelom upravo i zbog toga, pod ključem bila i Hrvatska i to pod dvostrukim. S unutrašnje strane zaključavala ju je Tuđmanova oligarhija, a vanjske je bravu osiguravala Europa koja nije željela imati posla s takvom Hrvatskom", zaključuje Kasipović.

Večernje novosti/Beograd - Otvaranje obnovljenog mosta - "politička farsa"

Prošlotjedno otvaranje obnovljenog Starog mosta u Mostaru bila je politička farsa za lokalnu upotrebu i "cinično lažiranje mostarske stvarnosti", ocjenjuje komentator beogradskih "Večernjih novosti" osvrćući se i na nazočnost Stjepana Mesića na svečanosti u Mostaru

Komentator beogradskog lista ukazuje kako na svečanosti nije bilo predstavnika srpskog naroda i napominje kako su oni tom prigodom trebali ukazati, primjerice, na činjenicu da je iz Mostara protjerano, kako tvrdi, skoro 36000 Srba. "Za razliku od beogradskih kolega i štovatelja njegovog lika i djela, Stjepan Mesić nije šutio tog dana u Mostaru i radio je svoj posao predsjednika Hrvatske", stoji u komentaru.

Mesić je u Mostaru štitio nacionalni interes države i naroda na čijem je čelu, nastavlja komentator i ocjenjuje da je to činio "kao i do sada, na sebi svojstven način - mimo istine, a preko srpskih leđa". "Najkraće, rekao je da Hrvatska nije kriva za rušenje Starog mosta, a da je krivac za rat danas u Haagu, aludirajući na Miloševića. Da je pravde, Mesić bi i sam već odavno bio u haškoj ćeliji. To je, i te kako, zaslužio kao drugi čovjek Tuđmanovog državotvornog projekta u prve četiri godine ratne ostavinske rasprave. Ali pravdu za njega nitko ne traži. Ni iz Haaga ni iz Beograda. Jer tražiti pravdu za Mesića značilo bi tražiti pravdu za Srbe, najveće žrtve politike čija je desna ruka bio", piše novinar Željko Vuković za beogradski list.

Oslobođenje/Sarajevo - Napetosti u BiH izborni adut nacionalnih stranaka

Do izbora u listopadu svaki sukob na političkoj pozornici i svaka napetost u bosansko-hercegovačkom društvu izravno ide na ruku nacionalnim strankama, piše sarajevsko "Oslobođenje".

Stvaranje straha i podgrijavanje animoziteta te negativnih osjećaja između etničkih skupina još se jednom koristi kao temeljna marketinška premisa i najjači izborni adut, "jer upalilo je toliko puta do sada pa zašto ne bi još jednom", primjećuje se u komentaru lista. Pred izbore u BiH ništa nova, nastavlja list, "ista ideja, isti način i isti mehanizmi, sve je to prozirno, naivno i amaterski, ali prolazi".

U Žepču su "Hrvati" presjekli dotok vode "Bošnjacima", u Livnu se potpisuje peticija za hrvatski kanal na FTV-u i kao "u grčkoj tragediji, svi vide da se tragedija približava, no ništa ne možemo promijeniti", piše dalje list. "Zar zaista ne možemo, zar će se dogoditi još jedna prizemna manipulacija", pita se list. Vlast koja ne može riješiti "ni jedan životni problem još će nas jednom preveslati pred izbore i umjesto da brani od ustanovljenih lopovluka i nemara za pljačku i prosipanje proračunskih sredstava, prodaje nam priču o simbolima, himni, nazivima i jeziku", stoji u tekstu.

SDA će do izbora "pucati" po RS-u i tražiti promjenu forme (naziva entiteta i simbola), pa čak i ukidanje RS-a. S druge strane branitelji srpstva i državnosti RS-a odgovorit će prijetnjom isključenja ministara SDA u vladi RS-a, "no u toj fingiranoj pucnjavi sve se zna jer će se trofejima okoristiti i jedni i drugi", piše sarajevski list.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙