"Hrvatski ribari opet prijete, a za incidente optužuju Sloveniju", navodi ljubljansko "Delo". Vodeći slovenski list dodaje da Hrvatska prosvjednom notom želi afirmirati tezu o crti sredine kao provizornoj demarkaciji sve dok se ne postigne dogovor o granici na moru ili to pitanje ne bude riješeno arbitražom.
Hrvatska nakon propasti parafiranog sporazuma Drnovšek-Račan pokušava na sve moguće načine osporiti slovensku tezu o povijesnom pravu na Piranski zaljev, ali je hrvatska prosvjedna nota možda i reakcija na izjavu ministra prometa koji je demantirao raniju tvrdnju ministra vanjskih poslova Ive Vajgla da će se autocesta Maribor - Zagreb graditi i prije 2013. godine, kako predviđa nacionalni program, navodi u mariborskom listu "Večer" Boris Jaušovec.
"Rupel je lani u istoj situaciji pisao prosvjedne note i povukao veleposlanika iz Zagreba. Vajgl je mislio da se s Hrvatskom može razgovarati i pregovarati tolerantnije, no možda je to bio račun bez krčmara", navodi u komentaru mariborski list.
Komentator ljubljanksog lista "Dnevnik" Franco Juri (i sam nekadašnji diplomat) tvrdi da novi slovenski ministar vanjskih poslova "nema posebnog afiniteta prema Hrvatskoj". Rupel je u kominikaciji s inozemstvom nastupao "kolerično", a u vlastitoj je kući bio "tolerantan", s Vajglom je pak obrnuta situacija.
"Vajglov je zadatak težak budući se toliko najavljivano jačanje slovenske pregovaračke pozicije s Hrvatskom nakon ulaska u EU i NATO nije dogodilo, a taj je slovenski uspjeh malo razdražio Hrvate jer je članstvo Rupel koristio kao prijetnju i tako tom argumentu oduzeo svaku kredibilnost", piše Juri o odnosima dviju država i rješavanju otvorenog pitanja granice na moru.
Juri upozorava slovensku vladu da pitanje razgraničenja u sadašnjem trenutku ne bi smjela koristiti u predizborne svrhe jer oporbene stranke to jedva čekaju.
"Na vidiku je u prvom redu slovenski predizborni boj u kojemu će opozicija s veseljem uzjahati na val eventualnog zaoštravanja odnosa s Hrvatskom i navodnu mlitavost slovenske politike iako je sadašnja hrvatska vlada politički bliska Janšinoj i Rupelovoj opoziciji", tvrdi Juri.