Slovenska pučka stranka (SLS) tako je u priopćenju za javnost slovensku vladu pozvala da "odlučnije brani nacionalne interese" i izrazila mišljenje da će ulasci hrvatske policije u piranske vode "negativno djelovati u slučaju međunarodne arbitraže o granici". Stranka navodi da slovenska pozicija mora biti ona koju je parlament prihvatio memorandumom o Piranskom zaljevu iz 1992. godine i da Slovenija mora imati izlaz na otvoreno more.
Parlamentarni zastupnik Roman Jakič, član vladajućih liberalnih demokrata (LDS) i odnedavno predsjednik vanjskopolitičkog odbora, izjavio je da su "provokacije hrvatskih ribara u Piranskom zaljevu" postale žalosna tradicija, ali da je vrlo zabrinjavajuće što je ovoga puta, nakon događaja u ponedjeljak i susreta hrvatskih i slovenskih ribara i policijskih brodova 300 metara od hrvatske obale, hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova reagiralo prosvjednom notom.
"Hrvatska mora biti svjesna da granica na moru nije samo granica Hrvatske i Slovenije nego i granica Hrvatske s Europskom unijom, a incidentima ribari ne pridonose bržem ulasku Hrvatske u EU", izjavio je Jakič agenciji STA.
Slovenski nacionalistički čelnik i potpredsjednik vanjskopolitičkog odbora Zmago Jelinčič izjavio je pak da bi slovenska vlada Hrvatskoj morala zaprijetiti da će blokirati njen pristup Europskoj uniji.
"Hrvatska je u ponedjeljak u Piranskom zaljevu kršila teritorijalnu cjelovitost Slovenije", opisao je incident u priopćenju za javnost Jelinčičev zamjenik Sašo Peče.
Hrvatska je u utorak uručila diplomatsku notu otpravniku poslova veleposlanstva Republike Slovenije u Zagrebu u kojoj se skreće pozornost na učestale povrede državne granice RH na moru. U noti se skreće pozornost slovenskom ministarstvu vanjskih poslova na učestale povrede hrvatske državne granice na području Savudrije, od strane slovenskih policijskih plovila, uključujući ometanje gospodarskih aktivnosti hrvatskih ribara u tom dijelu hrvatskog teritorijalnog mora. Najnovije povrede hrvatske državne granice na moru dogodile su se 30. srpnja i 2. kolovoza 2004. godine u blizini Savudrije.
Slovensko Ministarstvo vanjskih poslova danas je dalo do znanja da proučava hrvatsku prosvjednu notu zbog ulaska slovenskih policijskih plovila u hrvatske teritorijalne vode blizu Savudrije, ali ju je uprava slovenske policije već odbila, tvrdeći da se radilo o situaciji u kojoj su u slovenskim vodama neovlašteno boravile hrvatske ribarice i policija, javili su slovenski mediji.
(Hina) xfl ydj