Službeni razlog za angažman MPRI-ja u Hrvatskoj bio je demokratska reorganizacija vojske jer bi se drugačiji angažman smatrao kršenje embarga UN-a, no bivši namještenici MPRI-ja kažu da demokratska načela nisu bila jedino gradivo, kaže za postaju Singer. "Američki vojni instruktori, u pravilu generali i pukovnici, podučavali su ofenzivnu vojnu taktiku prema najmodernijoj doktrini NATO saveza. Neposredno pred 'Oluju', ljudi iz MPRI-ja su se desetak puta susreli sa zapovjednicima Hrvatske vojske", napominje Singer u razgovoru.
Na pitanje novinara radio postaje je li Hrvatskoj, koja je i sama imala školovane vojne časnike, zaista nužno bila potrebna pomoć američkih instruktora, Singer odgovara da su u pogledu vojnih postrojbi kao cjeline između NATO saveza i Varšavskog ugovora postojale ogromne razlike u koordinaciji pješaštva, oklopnih snaga, topništva i zrakoplovstva, a "glavna odlika NATO-ve doktrine je brzina, silina i dobra usklađenost svih rodova vojske što je došlo do izražaja u prodoru prema Kninu".
Srbi, ali i mirovnjaci iz UN-a bili su vrlo iznenađeni brzinom i ubojitošću hrvatskog napada, dodaje Peter Singer, prenosi postaja. "Vojni stručnjaci koji su pratili Oluju primjetili su da se napad odvija prema udžbeniku NATO saveza do najsitnijeg detalja. Jedan je britanski časnik koji je promatrao kako hrvatske snage prelaze rijeku, rekao je da je to bilo izvedeno na način kako čini američka vojska. Hrvatska vojska se u samo u godinu dana strašno poboljšala. Nije ni čudo, podučavali su je instruktori iz MPRI-ja, od kojih su neki bili autori vojne doktrine NATO saveza", nastavlja Singer.
Kada je riječ o kakvoći izvedbe, Peter Singer akciju "Oluja" stavlja uz bok američke Pustinjske oluje iz 1991. i prošlogodišnje vojne pobjede nad Sadamovim Irakom te dodaje da je kao i jugoslavenska, i iračka vojska bila ustrojena po uzoru na sovjetsku te je "brzo poklekla pred dobro koordiniranim, silovitim napadom", prenosi VOA. Postaja prenosi da je u Americi posljednjih godina napisano nekoliko publicističkih dijela o ratu na Balkanu u kojima se hvali motiviranost i fizička priprema hrvatskih vojnika koji su, kako se navodi s web sitea Revije Nova Europa u članku "Američki diplomati i vojnici o Oluji", "'Oluju' izvrsno proveli".
Postaja prenosi i navode iz nedavno objavljenih memoara bivšeg američkog predsjednika Billa Clintona da je "u ljeto 1995. navijao za Hrvate". "Embargo na isporuku oružja nismo oštro provodili i dozvolili smo jednoj privatnoj tvrtci u kojoj su radili umirovljeni časnici američke vojske, da poboljšaju kakvoću hrvatskih oružanih snaga", prenosi iz Clintonovih memoara "Moj život" VOA.