Glasače i dalje najviše privlače dvije najsuprotstavljenije stranke - liberalni demokrati (LDS) sadašnjeg premijera Antona Ropa i demokrati (SDS) oporbenog prvaka Janeza Janše. Za Ropovu bi stranku u sadašnjem trenutku glasovalo 18,4 posto ispitanika, a za Janšinu 13,1 posto. Daleko iza njih su Udružena lista socijalnih demokrata (ZLSD) sa 7,5 posto potpore i Nova Slovenija (demokršćani) sa 7,3 posto, dok su ostale stranke u sadašnjem trenutku ispod izbornog praga.
Socijaldemokrati su tradicionalni koalicijski saveznici liberala, s kojima su u sadašnjoj vladi, dok su demokršćani predizborni saveznici Janšine stranke.
O uspjehu tih stranaka bitno će ovisiti kako će izgledati buduća slovenska vlada jer liberali nemaju tako izrazitu stranačku premoć kakvu su uživali dok ih je vodio Janez Drnovšek, a demokrati s Janšom na čelu, iako su i ranijih godina bili najjača oporbena stranka, ne mogu računati na formiranje "čiste" vlade desnog centra ukoliko ne uspiju i demokršćani.
Istraživanja su pokazala da je velik dio slovenskih birača naklonjen ideji o "velikoj koaliciji" dviju najjačih stranaka, ali ju Janša i Rop za sada isključuju. Njihov međusobni obračun na posebnom zasjedanju parlamenta sredinom rujna, kad će se raspravljati o Janšinoj interpelaciji protiv Ropove vlade, bit će očito i kulminacija jesenske predizborne kampanje jer je Rop prihvatio Janšinu rukavicu da "položi račune" i dokaže da njegova vlada nije korumpirana i podložna političkom klijentelizmu, kako se u interpelaciji tvrdi.