Po danas objavljenim podacima ruskog ministarstva energetike, taj drugi po veličini svjetski izvoznik nafte, čija proizvodnja buja u zadnjih nekoliko godina, u srpnju je u prosjeku proizvodio 9,26 milijuna barela nafte dnevno.
Jukos, koji sudjeluje s otprilike petinom u ukupnoj ruskoj naftnoj proizvodnje, upozorio je da će možda biti prisiljen na smanjivanje aktivnosti ako mu bankovnu računi i nadalje ostanu zamrznuti te ako neće biti u stanju platiti pristojbe za transport nafte. Ruske vlasti, naime, zahtijevaju naplatu zaostalog poreza iz 2000. u visini 3,4 milijarde dolara.
Mnogi smatraju da je sudski atak na Jukos orkestriran u Kremlju kako bi se kaznio Jukosov vlasnik, Mikhail Hodorkovski zbog svojih političkih aktivnosti. On je optužen za prijevaru i izbjegavanje plaćanja poreza.
Jukosova proizvodnja uglavnom je ostala nepromijenjena u zadnjih nekoliko mjeseci, no ostale velike ruske naftne kompanije poput Lukoila, TNK-BP-a i Surgutneftegaza postigle su veći od očekivanja porast proizvodnje, ohrabrene visokim cijenama nafte na svjetskom tržištu.