"Ministarstvo pravosuđa službeno je opozvalo zabranu otuđivanja imovine koju je prije nametnulo Juganskneftegasu, Samaraneftegasu i Tomskneftu", izjavio je glasnogovornik Jukosa Jevgenij Fokin.
Vijest je objavljena nakon što je glasnogovornik ministarstva pravosuđa kazao da naredba poreznih vlasti o zabrani prodaje imovine Jukosu ne zahtijeva i prekid njegove proizvodnje nafte. Cijene Jukosovih dionica skočile su odmah 20 posto, a cijene nafte na svjetskom tržištu spustile su se s rekordnih razina u zadnjih 20-tak godina.
Jukosove dionice nadoknadile su tako jučerašnje gubitke, koji su uslijedili pošto je ta kompanija, koja proizvodi 1,7 milijuna barela nafte dnevno, odnosno petinu ruske proizvodnje, objavila da je primila naredbu poreznih vlasi o zabrani prodaje svoje imovine, te da vjeruje kako se to može odnositi i na prodaju nafte.
Ruski dužnosnici, koji zahtijevaju da Jukos plati porezni dug iz 2000. u visini 3,4 milijarde dolara, zanijekali su da je cilj te naredbe bio da se kompanija prisili na prekid proizvodnih operacija u svojim podružnicama.
"Aktivnosti poreznih vlasti nisu ciljale ni na blokiranje bankovnih računa podružnica ni na zaustavljanje ekonomskih aktivnosti", kazao je glasnogovornik ministarstva pravosuđa Andrej Belyakov.
Uz normalno odvijanje proizvodnje u Jukosovim podružnicama, analitičari smatraju da više nema razloga za zabrinutost tržišta od trenutačnog prekida proizvodnih operacija. "Jukosove porezne obveze predstavljaju stvarnu prijetnju dioničarskom kapitalu, kojem prijeti totalno uništenje, a ne u prekidu proizvodnih operacija", izjavio je Christopher Granville iz UFG-a.