Glavni direktor English Heritagea, vladinog tijela zaduženog za očuvanje povijesne baštine, rekao je u nedjelju za Independent da je "nemaran" pristup povijesti napravio konfuziju kod generacija djece.
"Najviše me brine to što većina djece sada napušta školu s najpovršnijom kronologijom engleske povijesti", rekao je Simon Thurley, dodavši da se ona u potrazi za znanjem okreću filmovima.
Antony Beevor, najprodavaniji britanski autor povjesničar, rekao je za novine da je poseban problem amerikanizacija britanske povijesti.
"Ne možete svakog junaka u svijetu pretvoriti u Amerikanca", rekao je.
Povjesničari izdvajaju kao glavne "grešnike" filmove "Spašavajući vojnika Ryana", koji se temelji na iskrcavanju u Normandiji u Drugom svjetskom ratu, "U-571" o podmornicama i "Robin Hood: Princ lopova".
U "Spašavanju vojnika Ryana" uopće nisu spomenuti britanski ili saveznički vojnici, dok su britanske podmornice u središtu stvarne akcije zamijenjene američkima u filmu "U-571".
"Robin Hood" je optužen za iskrivljavanje britanske srednjovjekovne prošlosti.
Beevor naziva taj trend "besramnim i potpuno neodgovornim - grotesknim iskrivljavanjem povijesti".
Povjesničarka Bettany Hughes izjavila je da nije samo britanska povijest krivo prikazana.
"Hollywood je počinio užasne zločine protiv povijesti", rekla je ona govoreći o filmu "Troja". "Mrtvi junaci u grčko-rimskoj odjeći kremirani su s novčićima na očima - prije nego što je novac izumljen", istaknula je Hughes.