"Poslat ćemo vojno i policijsko pojačanje, ukinut ćemo sva ograničenja za humanitarnu pomoć i ubrzat ćemo političke pregovore", rekao je Ismail na konferenciji za tisak koju je održao zajedno s Powellom.
Powell je u utorak upoznao sudanskog predsjednika Omara al-Bechira s trima zahtjevima za rješavanje krize u Darfuru (na zapadu Sudana): uspostaviti nadzor nad arapskom provladinom milicijom optuženom za pokolj stanovnika, omogućiti rad humanitarnim organizacijama i početi pregovore s dvama pobunjeničkim pokretima.
Glavni pobunjenički pokret u Darfuru zatražio je u srijedu dolazak međunarodnih snaga i optužio redovnu vojsku i miliciju koja je s njom povezana da nastavljaju napade na puk.
"Tražimo dolazak međunarodnih snaga u Darfur", kazao je u telefonskom razgovoru za AFP u Kairu službeni predstavnik Vojske za oslobođenje Sudana koja pripada Pokretu za oslobođenje Sudana (MLS), Mohammed Hamed Ali.
On je optužio vladine snage i janjawide, miliciju povezanu s vladom, da "nastavljaju napade na civile" i ustvrdio da vlasti nisu poduzele ništa protiv milicije, kao što su bile obećale.
MLS i druga pobunjenička skupina Pokret za pravdu i jednakost (MJE) od veljače 2003. su u oružanom sukobu sa središnjom vladom u Kartumu kojoj predbacuju da je zanemarila pokrajinu Darfur.
U sukobu je već ubijeno deset tisuća ljudi, milijun ih je izbjeglo, a gotovo 150.000 ih se sklonilo u susjedni Čad, prema procjeni UN-a. Darfuru prijeti golema humanitarna kriza, tvrde humanitarne organizacije na licu mjesta.
SAD je u srijedu podnio Vijeću sigurnosti nacrt rezolucije za uvođenje embarga na oružje namijenjeno miliciji koja je opustošila Darfur.
Nacrt kojega je AFP dobio presliku, predviđa i zabranu putovanja za pripadnike milicije, ali ne i sankcije za sudansku vladu.
Nacrt rezolucije je objavljen u času kada su američki državni tajnik Colin Powell i glavni tajnik UN-a Kofi Annan doputovali u Kartum kako bi načinili pritisak na sudansku vladu i posjetili opustošenu pokrajinu.