"Iako su nam najavili da će razgovor trajati dva dana, trajao je oko tri sata jer nisu imali više pitanja", rekao je odvjetnik Prodanović u telefonskom razgovoru iz Den Haaga.
Razgovor se vodio o onome što se Čermaku optužnicom stavlja na teret, a provjeravani su i neki iskazi svjedoka, rekao je Prodanović, dodajući kako se nije radilo o ničem bitno novom u odnosu na ranije razgovore koje je s istražiteljima ICTY-a Čermak vodio u Zagrebu.
Čermak je, zajedno s generalom Mladenom Markačem, optužen po sedam točaka za zločine protiv čovječnosti i kršenja ratnog prava i običaja počinjena protiv srpskih civila tijekom i nakon operacije Oluja 1995. na širem kninskom području.
Dobrovoljno su se predali ICTY-u 11. ožujka 2004. a dan kasnije, na prvom pojavljivanju pred sudom, izjasnili su se da nisu krivi.
Prodanović je kazao kako se nada da tužitelji neće imati novih pitanja, te da bi u tom slučaju obrana mogla ponovo podnijeti zahtjev za privremeno puštanje generala na slobodu.
"Sačekat ćemo desetak dana i ako ne bude zahtjeva za dodatni razgovor idemo s novim prijedlogom", kazao je Prodanović, dodajući kako obrana stremi tome da se cijeli postupak, uključujući odluku sudaca, dovrši do ljetnih sudskih praznika početkom kolovoza.
Razgovor tužitelja s generalom Markačem bio je predviđen za srijedu, no neslužbeno smo obaviješteni da bi mogao početi već sutra, rekao je Markačev branitelj Miroslav Šeparović.
"Zadovoljni smo obavljenim pripremama i spremni smo za razgovor. Uz pomoć Vlade i Ministarstva pravosuđa pribavili smo određenu dokumentaciju koju smo spremni predati tužiteljima i surađivati s njima", rekao je Šeparović u telefonskom razgovoru iz Den Haaga.
"Branimo se istinom o Markaču i njegovoj ulozi u Domovinskom ratu. Nakon intervjua očekujemo suglasnost Tužiteljstva za naš prijedlog za puštanje na slobodu", dodao je Šeparović.
Tužiteljstvo se protivilo prvom prijedlogu branitelja za puštanje Čermaka i Markača iz pritvora dok s njima ne obavi intervju, a sudsko vijeće je 29. travnja prijedlog odbacilo.
Branitelji kažu da suci odobravaju prijedlog za puštanje iz pritvora kada se s njim slaže Tužiteljstvo, a glavna haška tužiteljica Carla del Ponte je u prošlotjednom intervjuu hrvatskim medijima potvrdila da je "tako bilo sa svim dosadašnjim optuženicima".
"Čim ne budem imala nikakvu potrebu da zadržim u pritvoru generale, neću se protiviti njihovom privremenom puštanju na slobodu", rekla je Del Ponte najavljujući, međutim, da bi provjera njihovih iskaza mogla potrajati "tjednima a možda i nekoliko mjeseci".
Šeparović drži kako je teško predvidjeti kada će obrana podnijeti novi prijedlog jer će od provjere iskaza Markača i Čermaka ovisiti daljnja pitanja, a tek kada tužitelji više ne budu imali dodatnih pitanja uz njihovu će se suglasnost tražiti puštanje iz pritvora.